Валерій Пацкан: Укріплення курсу гривні зменшило загальний обсяг державного і гарантованого державою боргу більше ніж на 100 млрд грн

17.10.2019 10:12

Укріплення національної валюти сприяло зменшенню загального обсягу державного і гарантованого державою боргу більше ніж на 100 млрд грн. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан під час засідання Комітету Верховної Ради з питань бюджету на якому розглядався проєкт Державного бюджету на 2020 рік.

«Укріплення гривні має дві сторони медалі. Позитив − за 8 місяців цього року загальний обсяг державного і гарантованого державою боргу зменшився на 101,3 млрд грн. Укріплення гривні спричинило зменшення боргу на 144,3 млрд грн при перевищенні запозичень над погашенням боргу на 43 млрд гривень»,  сказав Валерій Пацкан.

Водночас, наголосив він, Рахункова палата неодноразово наголошувала на необхідності підвищення якості прогнозу макропоказників, які є основою розрахунків параметрів державного бюджету. За його словами, саме неякісне прогнозування та планування як правило зумовлює невиконання показників державного бюджету. Зокрема, зауважив він, в Державний бюджет на 2019 рік був закладений валютний курс, який суттєво відрізняється від того, який є на сьогодні. Це, за словами Валерія Пацкана, призвело до значного недоотримання доходів. «На жаль, ми змушені констатувати, що за 9 місяців цього року, за оцінкою Рахункової палати, зміцнення гривні призвело до недоотримання 20,7 млрд грн доходів державного бюджету. І це не дивно. Адже 40% обсягу доходів державного бюджету обраховуються з використанням курсу гривні до долара США чи євро»,  сказав Голова Рахункової палати.

Валерій Пацкан також зауважив, що в проєкті державного бюджету на 2020 рік закладений середній обмінний курс гривні до долара США і євро на рівні прогнозу на цей рік  28,2 і 31,9 грн за долар і євро відповідно. «Але ці показники значно відрізняються від сьогоднішніх. Тому, вважаю, без його перегляду не обійтися. Інакше, не виключаю, ми знову зіштовхнемося з проблемами»,  наголосив він.