Інформація про засідання ініціативної групи з аудиту ліквідації наслідків природних, техногенних катастроф та радіоактивних відходів робочої групи EUROSAI з аудиту навколишнього середовища (EUROSAI WGEA), розміщена на веб-сторінці робочої групи

Київ, 26 вересня 2005 року

Фотоматеріали

Це було засідання ініціативної групи з аудиту ліквідації наслідків природних, техногенних катастроф та радіоактивних відходів робочої групи EUROSAI з аудиту навколишнього середовища (далі − EUROSAI WGEA), з ініціативою про створення якої виступила Рахункова палата України у листопаді 2004 року в м. Софія, Республіка Болгарія. Завдання спеціальної підгрупи полягає в наданні допомоги ВОФК України при проведенні аудиту використання коштів (включаючи кошти ЄС), виділені на ліквідацію ядерної катастрофи в Чорнобилі.

11 європейських ВОФК (Австрійської Республіки, Королівства Данії, Республіки Білорусь, Республіки Литва, Республіки Польща, Республіки Словаччина, Російської Федерації, Угорської Республіки, України, Швейцарії та Європейського суду аудиторів) взяли участь у засіданні.

Також були запрошені гості:

1. пані Тетяна Амосова  заступник Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи;

2. пан Геннадій Руденко  голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;

3. пан Микола Сасюк  начальник департаменту Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.

Засідання було поділено на дві частини. Перша частина засідання присвячувалася загальним питанням, друга  завданням підгрупи.

Під час першої частини засідання запрошені гості, представники Парламенту та Уряду України поінформували учасників про діяльність, спрямовану на ліквідацію катастрофи на ЧАЕС. У рамках цієї частини відбулася презентація Європейського суду аудиторів щодо його структури і зовнішніх аудитів, включаючи використання коштів TACIS. Крім того, виступив Віце-президент Вищої палати контролю Республіки Польща пан Збігнев Весоловський з доповіддю про аудити радіоактивних питань, які проводяться ВОФК.

У ході другої частини засідання учасники обговорили завдання підгрупи, сформульовані за результатами опитувальника, розповсюдженого Рахунковою палатою України серед заінтересованих європейських ВОФК. Учасники ознайомилися з результатами разом з інформацією про міжнародну програму фінансової підтримки, спрямовану на ліквідацію Чорнобильської катастрофи, а також про аудити питань ядерної безпеки, проведені ВОФК України.

Результати зазначеного вище опитувальника були взяті за основу при підготовці ВОФК України технічного завдання, яке містить цілі та організаційну структуру підгрупи. Рахункова палата запропонувала схвалити проект технічного завдання під час засідання в Києві. Відповідно до проекту завдання, діяльність підгрупи включатиме:

1. проведення спільних і паралельних аудитів, а також обмін інформацією про їхні результати;

2. співробітництво з робочими групами EUROSAI та INTOSAI з аудиту навколишнього середовища;

3. підготовка рекомендацій і керівних принципів з аудиту ядерної безпеки;

4. проведення аудиту державних коштів, виділених на ліквідацію наслідків ядерної катастрофи на ЧАЕС спільно з Рахунковою палатою України;

5. здійснення моніторингу та обмін інформацією про аудит ядерної безпеки, а також його методологію і стандарти.

Стосовно проекту технічного завдання пан Збігнев Весоловський, як Координатор EUROSAI WGEA, зазначив, що результати представленого ВОФК України опитувальника продемонстрували заінтересованість ВОФК у співробітництві в рамках підгрупи з різноманітних напрямків, не обмежуючись діяльністю, повязаною з проведенням аудиту державних видатків на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи. Пан Весоловський підкреслив, що створення підгрупи вимагає її офіційного затвердження членами EUROSAI під час IV засідання EUROSAI WGEA восени 2006 року. Памятаючи про зазначені вище питання, пан Весоловський, як Координатор WGEA, заявив про намір офіційно внести пропозицію щодо створення постійно діючої спеціальної підгрупи з аудиту ліквідації наслідків природних, техногенних катастроф та радіоактивних відходів робочої групи EUROSAI з аудиту навколишнього середовища і представити її для схвалення під час засідання членів робочої групи. Пан Весоловський запропонував, щоб до моменту свого офіційного затвердження як постійно діючого органу, підгрупа діяла як ініціативна група (task group), зосереджуючись на завданнях, підтриманих членами робочої групи під час засідання у м. Софія у листопаді 2004 року, тобто, проведення аудиту державних коштів, виділених на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи.

Продовжуючи обговорення, пан Генріх Ланг, представник ВОФК Австрійської Республіки, повністю підтримав точку зору пана Збігнева Весоловського, як Координатора WGEA, стосовно того, що учасники засідання в Києві не уповноважені створити постійно діючу підгрупу з аудиту ліквідації наслідків природних, техногенних катастроф та радіоактивних відходів робочої групи EUROSAI з аудиту навколишнього середовища. Крім того, він наголосив, що не був уповноважений своїм ВОФК офіційно оголосити про участь Австрійського аудиторського суду у діяльності постійно діючої підгрупи під час засідання у Києві. На цей час ВОФК Австрійської Республіки оголосив про свою заінтересованість лише у співробітництві з підгрупою, створеною у м. Софія, з метою сприяння Україні у проведенні аудиту використання державних коштів, спрямованих на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи. Стосовно завдань постійно діючої підгрупи, наведених у проекті технічного завдання, пан Ланг підкреслив, що спірним питанням залишається те, чи може підгрупа бути відповідальною за підготовку рекомендацій та керівних принципів з аудиту ліквідації наслідків ядерних катастроф і поводження з радіоактивними відходами. До цього часу всі рекомендації, керівні принципи і посібники з екологічних питань розроблялися робочою групою INTOSAI з аудиту навколишнього середовища, а не регіональними групами (такими як EUROSAI WGEA). Робоча група EUROSAI з аудиту навколишнього середовища та інші регіональні групи зосереджують свою діяльність на проведенні аудитів, а також обміні інформацією та набутим досвідом.

В обговоренні також взяв участь член Європейського суду аудиторів пан Яцек Учкевіч. Було наголошено на тому, що він не уповноважений оголосити про приєднання ЄСА до підгрупи, але Суд відкритий для співробітництва з ВОФК України та іншими заінтересованими ВОФК при проведенні аудиту використання коштів, виділених на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи.

Решта учасників засідання в Києві не взяла участі в обговоренні, але в неформальних розмовах йшла мова про їх очікування того, що завдання підгрупи (яка діятиме як ініціативна група з аудиту ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи) будуть чітко сформульовані. Це дозволить розглянути ступінь участі їхніх ВОФК в діяльності підгрупи.

У завершальному слові Голова Рахункової палати України пан Валентин Симоненко запросив учасників відвідати Чорнобильську атомну електростанцію і оголосив, що українська сторона разом з ВОФК Республіки Польща, як Координатор робочої групи, підготує протокол засідання в Києві та розповсюдить його серед учасників.

У результаті обговорення було досягнуто домовленості про наступне:

 Вища палата контролю Республіки Польща перегляне проект протоколу засідання в Києві і направить документ українським колегам, які займуться підготовкою остаточної версії та її розповсюдженням серед учасників для розгляду і прийняття.

 Голова робочої групи EUROSAI з аудиту навколишнього середовища, Президент Вищої палати контролю Республіки Польща пан Мирослав Секула представить ініціативу щодо створення постійної підгрупи з аудиту ліквідації наслідків природних, техногенних катастроф та радіоактивних відходів робочої групи EUROSAI з аудиту навколишнього середовища на засіданні Ради керуючих EUROSAI.

 Проект технічного завдання, розроблений Рахунковою палатою України, буде взятий за основу при складанні ВОФК Республіки Польща, як Координатора WGEA, пропозиції щодо створення постійної підгрупи з аудиту ліквідації наслідків природних, техногенних катастроф та радіоактивних відходів. Ця пропозиція буде представлена членам робочої групи EUROSAI з аудиту навколишнього середовища восени 2006 року.

 До моменту створення постійної підгрупи вона діятиме як ініціативна група (task group) для проведення аудиту використання державних коштів, виділених на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи.

 Українська сторона розробить проект структури аудиту використання державних коштів, виділених на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи і направить його заінтересованим ВОФК - членам ініціативної групи для розгляду і прийняття рішення щодо ступеня залучення їхніх ВОФК.

 На Х засіданні робочої групи INTOSAI з аудиту навколишнього середовища, яке відбудеться в м. Москва, Російська Федерація у жовтні 2005 року, Вища палата контролю Республіки Польща, як Координатор EUROSAI WGEA, виступить з презентацією про діяльність групи протягом 2004−2005 років і надасть слово для виступу представнику Рахункової палати України з інформацією про ініціативу щодо створення постійної підгрупи з ліквідації наслідків природних, техногенних катастроф та радіоактивних відходів робочої групи EUROSAI з аудиту навколишнього середовища.