Попередження катастроф − підсумки діяльності спеціальної групи EUROSAI

23.03.2011 15:03

Спеціальна група EUROSAI сьогодні, 23 березня, у Москві, завершила своє ІІІ засідання, присвячене підсумкам діяльності у 2008−2010 роках та результатам проведених міжнародних координованих і національних аудитів ефективності використання коштів, виділених державами на запобігання катастрофам і ліквідацію їх наслідків.

Аудити підтвердили необхідність скоординованих дій урядів у зазначеній сфері та спільного контролю над результативністю зусиль, ефективністю й законністю використання виділених коштів. Адже, як свідчать європейські наукові дослідження, кожний долар, інвестований у попередження катастроф та стихійних лих, може заощадити від 2 до 4 доларів у перерахунку на матеріальні цінності, які вдається зберегти від руйнівних факторів, спричинених аваріями та лихами.

Актуальність перевірок, що здійснюють Вищі органи фінансового контролю держав - учасниць Спецгрупи (Україна, Росія, Азербайджан, Бельгія, Литва, Вірменія, Молдова, Білорусь, Польща. Угорщина, Болгарія, Казахстан, Європейський суд аудиторів), підтверджує саме життя. Засідання проходило у час, коли світ із тривогою й острахом слідкує за розвитком подій на АЕС Фукусіма в Японії та подоланням наслідків техногенної катастрофи, викликаної землетрусом.

Спецгрупа розглянула матеріали 5 міжнародних аудитів, що зачіпають все європейське співтовариство. Особливу увагу приділено подоланню наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС, обговоренню результатів міжнародного координованого аудиту Чорнобильського фонду «Укриття» і подальшого аудиту виконання рекомендацій попередньої перевірки.

Аудитом зазначено, що у жовтні 2010 р. на Асамблеї донорів Чорнобильського фонду "Укриття" представники Європейського банку реконструкції і розвитку дали оптимізовану оцінку вартості реалізації проектів на майданчику ЧАЕС, яка склала 1594 млн. євро. Однак вартість робіт, визначена в 1997 р. Планом здійснення заходів на об'єкті "Укриття", відтоді зросла у 2,5 раза.

Водночас низькі темпи будівництва і введення в експлуатацію основних об'єктів інфраструктури, необхідних для зняття АЕС з експлуатації та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку на екологічно безпечну систему, не виключають ризиків подальшого перенесення термінів завершення робіт і збільшення їх вартості. Тому аудитори рекомендували продовжити моніторинг виконання рекомендацій міжнародного координованого аудиту Чорнобильського фонду «Укриття» до повного завершення робіт.

У ході засідання Рахункова палата України презентувала матеріали міжнародного аудиту використання бюджетних коштів, виділених на попередження і ліквідацію наслідків катастроф. Перевірка, проведена спільно з ВОФК Казахстану, показала, що в Україні не запроваджено Єдиної системи попередження та реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, не виконані необхідні умови для зменшення ризиків виникнення катастроф і для гарантованого захисту від їхніх наслідків населення та територій. Причина  обмежене фінансування і недостатнє матеріально-технічне оснащення сил цивільної оборони, відсутність ефективної взаємодії органів центральної та місцевої влади з цих питань.

Щодо попередження та ліквідації катастроф в Україні в різні часи було створено 13 державних і регіональних програм, однак у повному обсязі жодна не виконана.

Члени Спецгрупи високо оцінили спільну узгоджену роботу Рахункових палат України і Росії при проведенні паралельної перевірки використання коштів держбюджету та інших джерел, спрямованих на регулювання, охорону, вивчення і відтворення водних біологічних ресурсів і забезпечення екологічної безпеки в Азово-Чорноморському рибопромисловому басейні.

Як засвідчила паралельна перевірка, обсяги відтворення водних живих ресурсів у 2008-2009 рр. скорочувалися і склали в 2008 р. 12 відс. від програмного обсягу, а в 2009 р.  10 відсотків. Водночас у 2008 р. на ці цілі було виділено близько 60 відс. від потреби, а в 2009 р.  лише 40 відсотків.

Учасники засідання зачепили і проблему так званої «капіталізації катастроф», коли використання державних коштів, виділених на ліквідацію наслідків катаклізмів, стає надзвичайно прибутковим бізнесом, який, за різними оцінками, дає понад 200 відс. прибутку, а також можливість побіжно вирішувати різні питання, пов'язані, наприклад, із власністю, із землею.

Головуючий на засіданні Голова Рахункової палати України В. К. Симоненко процитував відому канадську журналістку Наомі Клейн: «Цунамі, подібно до бульдозера, очистило берег і дало проектувальникам, бізнесменам небачену можливість здобуття прибутку». Далі керівник ВОФК України наголосив, що результати аудитів підтверджують наростання зазначеної проблеми. А тому при проведенні подальших аудитів необхідно акцентувати увагу і на питаннях, яким структурам і скільки держава визначає коштів на здійснення тих чи інших робіт з гарантування безпеки на випадок катастроф та ліквідацію наслідків.

Підбиваючи підсумки триденної роботи, Спецгрупа констатувала, що проведені міжнародні паралельні аудити дають не лише відповіді на питання про стан, ефективність і результативність використання державних коштів, вкладених країнами-донорами у вирішення зазначеної проблеми, але й чіткий алгоритм дій для досліджень, перевірки і вироблення рекомендацій із використання коштів на запобігання і ліквідацію катастроф.

Учасники засідання обговорили і затвердили, з урахуванням внесених членами спеціальної групи пропозицій та зауважень, Спільне положення про проведення міжнародного аудиту використання бюджетних коштів, виділених на попередження і ліквідацію наслідків катастроф.

На засіданні було представлено Рекомендації кращої практики проведення аудитів коштів, спрямованих на запобігання і ліквідацію наслідків катастроф, розроблені Рахунковою палатою України на підставі проведеного аналізу й узагальнення інформації, отриманої від усіх учасників групи, про проведені аудити у сфері попередження і ліквідації наслідків катастроф та глосарій термінів щодо проведення аудитів у сфері попередження та ліквідації наслідків катастроф.

Члени спецгрупи ухвалили рішення внести на VIII Конгресі EUROSAI (відбудеться 31.05  02.06.2011 в Лісабоні, Португалія) пропозицію щодо продовження терміну дії мандата спеціальної групи EUROSAI з аудиту коштів, виділених на попередження та ліквідацію катастроф на наступний трирічний період (20112014 роки). Рахунковій палаті України, як головуючій групи, доручено представити таку пропозицію разом із підсумковим звітом про діяльність спеціальної групи EUROSAI за весь період її роботи з 2008 року на VIII Конгресі EUROSAI.