Міжнародні аудити у сфері попередження катастроф здійснюватимуться і надалі − заради безпеки людей і природи

27.03.2012 16:19

Делегація Рахункової палати України на чолі з головним контролером − директором департаменту з питань АПК і природоохоронної діяльності М. Я. Шулежко взяла участь у IV засіданні спеціальної групи EUROSAI з аудиту коштів, що виділяються на попередження та ліквідацію наслідків катастроф, яке проходило у Вроцлаві, Польща, 22-23 березня 2012 року.

Метою чергової зустрічі групи, яку очолює Рахункова палата України і до якої входять вищі органи фінансового контролю 16 країн Європи, був обмін досвідом з питань визначення критеріїв оцінки ефективності використання бюджетних коштів під час проведення аудитів у сфері попередження катастроф та ліквідації їх наслідків. Досвідом такої роботи поділилися представники ВОФК Російської Федерації, Білорусі, Польщі, Італії та України.

Протягом року, що минув з попереднього засідання групи (у Москві в березні 2011 р.), тривало напрацювання й обговорення нових матеріалів, документів, пропозицій і планів подальшої діяльності групи. Зокрема, завершено роботу над Спільним положенням про здійснення міжнародних аудитів використання коштів у сфері попередження та ліквідації наслідків катастроф. Учасники зазначили, що сучасні реалії вимагають, з одного боку, дбайливого ставлення до природи, її охорони, створення можливостей до її самовідновлення, а з іншого  збільшення фінансових потоків, що спрямовуються у державах на ліквідацію катастроф та їх наслідків, у тому числі  з державного бюджету. Тож виходячи з цих викликів, спеціальна група ухвалила план діяльності на 20122014 роки.

Упродовж наступних двох років спеціальна група EUROSAI має намір здійснити такі міжнародні координовані аудити коштів, які спрямовуються міжнародною спільнотою на попередження катастроф: аудит виконання Конвенції зі співробітництва у сфері охорони та стійкого використання річки Дунай, аудит питань створення безпечних умов для судноплавства у басейні Чорного та Азовського морів, аудит використання бюджетних коштів на попередження та ліквідацію природних пожеж, аудит заходів з реалізації державної політики в галузі охорони та безпеки праці у вугледобувній промисловості, моніторинг виконання рекомендацій Міжнародного координованого аудиту Чорнобильського фонду "Укриття" та інші контрольно-аналітичні заходи.

Серед питань, що також обговорювалися на робочій зустрічі у Вроцлаві, були і Рекомендації кращої практики проведення аудитів коштів у сфері попередження та подолання наслідків катастроф. Створення цього документа ініціювала Рахункова палата України, що було схвалено спільнотою аудиторів Європи. Узагальнення такого матеріалу даватиме стимул до вдосконалення аудиторської роботи, взаємного збагачення практичними наробками, а в результаті  сприятиме більшій обізнаності громадян країн про катастрофи та виробленню урядами держав дієвих і ефективних інструментів попередження катастроф та ліквідації їх наслідків.

З метою взаємодії з нещодавно створеною третьою цільовою групою «Обмін знаннями» у рамках Стратегічного плану EUROSAI на 20112017 роки, яку очолює Вищий аудиторський офіс Чеської Республіки, секретаріат спеціальної групи EUROSAI з попередження та ліквідації наслідків катастроф запросив експерта ВОФК Чехії пані Міхаелу Росецькі взяти участь у своєму засіданні. Гостя виступила з презентацією щодо обміну знань та досвіду роботи, яку здійснює у цій сфері третя цільова група.

У ході засідання було зазначено, що діяльність робочих та цільових груп Європейської організації ВОФК розглядається як складова для досягнення її стратегічних цілей. Завдання спеціальної групи в багатьох випадках перетинаються з ключовими заходами реалізації цілі «Обмін знаннями», серед яких створення та оновлення бази даних аудиторських перевірок, що проводяться членами EUROSAI у сфері аудиту коштів, які виділяються на попередження та ліквідацію наслідків катастроф, і сприяння участі членів EUROSAI у таких міжнародних заходах, як спільні, координовані та паралельні аудити.

Як раніше повідомлялося, на VIII конгресі EUROSAI, що відбувся у Лісабоні наприкінці травня 2011 року, діяльність групи була високо оцінена. Спільнота європейських органів вищого фінансового контролю наголосила тоді на актуальності та високому суспільному значенні результатів проведених аудитів і зроблених висновків. Саме тому мандат спеціальної групи EUROSAI з аудиту коштів, що спрямовуються на попередження та ліквідацію наслідків катастроф, очолюваної Рахунковою палатою України, було продовжено до 2014 року.