Згідно зі статтями 35 і 36 Закону України «Про Рахункову палату» рішення Рахункової палати та Звіт про результати аудиту ефективності виконання заходів із зменшення обсягів викидів парникових газів надіслано Верховній Раді України (лист від 13.09.2022 № 03-1235), Кабінету Міністрів України (лист від 13.09.2022 № 03-1237), Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України (лист від 13.09.2022 № 03-1238), народному депутатові України Олександру Юрченку (лист від 13.09.2022 № 03-1236), Бюджетній установі «Національний центр обліку викидів парникових газів», Державній установі «Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова Національної академії медичних наук України», Державній установі «Інститут нейрохірургії ім. акад. А. П. Ромоданова Національної академії медичних наук України», Державній установі «Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О. О. Шалімова» Національної академії медичних наук України», Державній установі «Інститут проблем ендокринної патології ім. В. Я. Данилевського Національної академії медичних наук України», Науково-дослідній установі «Український науково-дослідний інститут екологічних проблем», Відділу капітального будівництва та інвестицій Червоноградської міської ради, Державному підприємству «Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження» (лист надіслано адресатам за списком від 13.09.2022 № 03-1239).
Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування поінформував (лист від 22.10.2022 № 773/02-7) про розгляд на засіданні листа Рахункової палати щодо Звіту про результати аудиту ефективності виконання заходів із зменшення обсягів викидів парникових газів та рішення Рахункової палати і прийняв рішення від 26.10.2022 № 141/6, в якому рекомендував Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України (далі – Міндовкілля):
− забезпечити розроблення відповідних законодавчих ініціатив, необхідних для вдосконалення регулювання питань зміни клімату та збереження озонового шару;
− продовжити роботу з виконання рекомендацій Рахункової палати за результатами проведеного аудиту виконання заходів із зменшення обсягів викидів парникових газів, а також посилити роботу щодо недопущення порушень виконання міжнародних зобов’язань України зі змін клімату та налагодити систему внутрішнього контролю за належним та ефективним використанням коштів державного бюджету на визначені цілі;
− поінформувати Комітет про стан виконання зазначених заходів.
Міндовкілля повідомило Рахункову палату (лист від 07.10.2022 № 1065/05-1), що розробило проєкт Закону України «Про основні засади низьковуглецевого розвитку в Україні до 2050 року», який має врегулювати всі аспекти діяльності у сфері зміни клімату, у тому числі вирішення внутрішніх обумовлених зміною клімату проблем, становлення інституційної структури і правових засад у цій сфері, а також забезпечення виконання зобов’язань за Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, Рамковою конвенцією ООН про зміну клімату, Кіотським протоколом до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, Паризькою угодою, Договором про заснування Енергетичного Співтовариства. Положення законопроєкту на цей час актуалізуються у зв’язку із введенням воєнного стану в Україні та узгоджуються з планом післявоєнного відновлення України.
З метою виконання рішення 6/СР.25 конференцій Сторін Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату Міндовкілля розроблено проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Концепції Загальнодержавної цільової науково-технічної програми у сфері змини клімату до 2030 року», який на сьогодні погоджується заінтересованими органами.
Для забезпечення фіксації, розрахунку та систематизації збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу, Міндовкілля розроблено вебресурс і мобільний додаток «ЕкоЗагроза», а також низку методик для визначення шкоди та збитків, завданих навколишньому природному середовищу через збройну агресію Російської Федерації.
Методику визначення збитків, заподіяних внаслідок забруднення та/або засмічення вод, самовільного користування водними ресурсами, затверджено наказом Міндовкілля від 21.07.2022 № 252, зареєстрованим у Мін’юсті 09.08.2022 за № 900/38236.
Методику визначення розміру шкоди, завданої землі, ґрунтам внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану, затверджено наказом Міндовкілля від 04.04.2022 № 167, зареєстрованим у Мін’юсті 11.04.2022 за № 406/37742.
Методику розрахунку неорганізованих викидів забруднюючих речовин або суміші таких речовин в атмосферне повітря внаслідок виникнення надзвичайних ситуацій та/або під час дії воєнного стану та визначення розмірів завданої шкоди затверджено наказом Міндовкілля від 13.04.2022 № 175, зареєстрованим у Мін’юсті 16.04.2022 за № 433/37769.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2021 № 1065 затверджено положення про Єдину екологічну платформу «ЕкоСистема», яке визначає її основні завдання, функціональні можливості та структуру.
Під час підготовки проєкту паспорта бюджетної програми «Державна підтримка заходів, спрямованих на зменшення обсягів викидів (збільшення абсорбції) парникових газів, у тому числі на утеплення приміщень закладів соціального забезпечення, розвиток міжнародного співробітництва з питань зміни клімату» (КПКВК 2701530) Міндовкіллям заплановано спільно з Мінфіном опрацювати результативний показник бюджетної програми «Об’єм щорічних скорочень викидів парникових газів, тонн СО2» з метою узгодження його із Загальними вимогами визначення результативних показників бюджетних програм, затверджених наказом Мінфіну від 10.12.2010 № 1536 «Про результативні показники бюджетної програми».
Здійснюється постійна робота з удосконалення національної системи оцінки антропогенних викидів та абсорбції парникових газів з урахуванням рекомендацій міжнародної групи експертів з перевірки національних звітів (кадастрів) антропогенних викидів із джерел та абсорбції поглиначами парникових газів в Україні. Зокрема, за технічної підтримки проєкту ЄС EU4Climate розроблено методику розрахунку та визначення обсягів викидів парникових газів від пересувних джерел з урахуванням європейської програми «Copert», яка на цей час використовується для підготовки розділу «Транспорт» глави «Енергетика» національного звіту (кадастру) антропогенних викидів із джерел та абсорбції поглиначами парникових газів в Україні.
Бюджетна установа «Національний центр обліку викидів парникових газів» повідомила (лист від 13.10.2022 № 086): наказом Міндовкілля від 13.04.2021 № 240 установу уповноважено здійснювати організаційно-методичну підтримку у сфері моніторингу, звітності та верифікації парникових газів, і листом від 05.07.2022 № 061 надіслала Міндовкіллю перелік науково-дослідних робіт, які необхідно виконати для повного врахування рекомендацій міжнародних експертів із перевірки національних інвентаризацій парникових газів.
Державна установа «Інститут проблем ендокринної патології ім. В. Я. Данилевського Національної академії медичних наук України» повідомила (лист від 20.09.2022 № 05/246), що інформацію про встановлені Рахунковою палатою порушення взято до відома.
Відділ капітального будівництва та інвестицій Червоноградської міської ради поінформував (лист від 25.10.2022 № 213): після коригування проєктно-кошторисної документації проєкту «Впровадження технології для забезпечення зниження рівня забруднення атмосферного повітря на об’єктах соціальної сфери Червоноградської міської ради шляхом реконструкції» роботи на об’єктах (за списком) будуть продовжені.
Відповідно до статті 36 Закону України "Про Рахункову палату" стан реалізації заходів на виконання рекомендацій Рахункової палати перебуває на контролі.
Член Рахункової палати
Віктор БОГУН