Історія Рахункової палати

11 липня 1996 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про Рахункову палату», який фактично дав старт роботі офіційного органу незалежного зовнішнього державного фінансового контролю.

Закон було введено в дію 22 жовтня. Саме ця дата вважається Днем Рахункової палати.

Тоді Рахункова палата отримала право контролювати лише видатки бюджету. Закон, ухвалений у 2015 році, значно змінив ситуацію і суттєво розширив функції та повноваження Рахункової палати щодо контролю за надходженням коштів до Державного бюджету та їх використанням. І Україна отримала повноцінний вищий орган фінансового контролю - Рахункову палату, яка є відображенням державного суверенітету і демократії.

На відміну від усіх інших установ фінансового контролю в Україні, Рахункова палата працює на засадах прямих конституційних повноважень. Відповідно до ст. 98 Конституції України: «Контроль від імені Верховної Ради України за надходженням коштів до Державного бюджету України та їх використанням здійснює Рахункова палата. Організація, повноваження і порядок діяльності Рахункової палати визначаються законом».

Рахункова палата складається з дев'яти членів, які призначаються на посади Верховною Радою України на підставі конкурсного відбору строком на 6 років.

На сьогодні функціонує 8 територіальних управлінь Рахункової палати, компетенція яких поширюється на декілька регіонів.

Очільники Рахункової палати:
1996-2011 роки - Валентин Симоненко
2012-2018 роки - Роман Магута
2018-2023 роки - Валерій Пацкан

З 10 січня 2024 року Рахункову палату очолює Ольга Піщанська