Контроль публічних закупівель: Рахункова палата рекомендує Мінекономіки зробити відповідні звіти більш змістовними та всеохопними

24.07.2024 17:55

У звіті Міністерства економіки щодо аналізу функціонування системи публічних закупівель відсутня узагальнююча інформація щодо наявних проблем у цій сфері та не в повному обсязі відображено інформацію про проблемні питання, надану Державною аудиторською службою та Антимонопольним комітетом України. Також проаналізований Рахунковою палатою документ не містить рекомендацій щодо подальшого розвитку системи.

Про це йдеться у Звіті Рахункової палати «Про результати аналізу щорічного звіту Міністерства економіки України, що містить аналіз функціонування системи публічних закупівель (щодо кількісних і вартісних показників закупівель у розрізі процедур і предметів закупівель, рівня конкуренції, кількості скарг) та узагальнену інформацію про результати здійснення контролю у сфері закупівель». Відповідальний за контрольний захід – член Рахункової палати Геннадій Пліс.

Головна проблема, встановлена в процесі зазначеного аудиту, – відсутність формалізованих методологічних підходів до складання звіту. Зокрема, жодними нормативно-правовими актами не було передбачено вимог до форми та змісту звіту, його структури, обсягу інформації або обов’язкової наявності конкретних даних. Мінекономіки лише на початку 2024 року поінформувало про розроблення проєкту відповідних Методичних рекомендацій. В той час як зазначений щорічний звіт мав би бути підсумковим документом в частині аналізу ефективності та вдосконалення системи закупівель.

«Звіт не містить узагальнюючої інформації щодо проблематики сфери публічних закупівель, висновків та рекомендацій для подальшого її розвитку. Відтак, мета Звіту – надання користувачам достовірної та об’єктивної інформації щодо функціонування системи публічних закупівель в Україні та результатів державного контролю у цій сфері досягнута не в повному обсязі. Також наведена у Звіті інформація є неповною для користувачів та для її об’єктивного врахування при прийнятті управлінських рішень на рівні Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України», - зазначив під час засідання, на якому розглядався Звіт Рахункової палати, Геннадій Пліс.

Член Рахункової палати наголосив, що наявні у сфері закупівель проблеми потребують системного підходу до вирішення, щонайперше, шляхом дотримання відповідної стратегії, яка мала б базуватися на визначенні проблемних та перспективних питань і напрямків. Натомість у 2023 році стратегії щодо функціонування (розвитку чи реформування) системи публічних закупівель затверджено  не було. Термін дії попередньої стратегії завершився у 2022-му, а наступна стратегія почала діяти з 2024 року.

Аудитори вказують на необхідність розширення у звіті Мінекономіки статистичної та аналітичної інформації про проведені закупівлі, адже його аналітичні дані ґрунтуються на даних з електронної системи закупівель з використанням якої проведено лише 7,7% кількості та 63,1% очікуваної вартості всіх успішних закупівель 2023 року (загальна очікувана вартість всіх закупівель 852,55 млрд грн). Водночас звіт не містить інформації про «допорогові» закупівлі (до  50 тис. грн).

Значним недоліком, на думку аудиторів, є відсутність у звіті детальної інформації про скарги на закупівлі (наявні дані лише про їх кількість), немає аналізу допущених помилок і порушень, відсутній перелік заходів, що здійснювалися для їх запобігання.

Аудитори Рахункової палати наголошують, що повнота та аналітична глибина наявних у звіті Мінекономіки даних має впливати на покращення функціонування системи публічних закупівель, тому важливо вдосконалювати цей документ та робити його більш всеосяжним.

Серед рекомендацій, наданих Міністерству економіки за результатами аудиту Рахункової палати: 

- розробити зміни до нормативно-правових актів, задля мінімізації підстав для укладання договору про закупівлю без застосування відкритих торгів;

- затвердити методичні рекомендації щодо складання звіту;

- забезпечити виконання вимог Закону «Про публічні закупівлі» щодо оприлюднення щорічного звіту та інше.

Своєю чергою представник об’єкта контролю, заступниця Міністра економіки України Надія Бігун зазначила, що частину зауважень, викладених у Звіті, Міністерство вже враховує у своїй діяльності.

Звіт Рахункової палати буде надіслано до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та оприлюднено на офіційному сайті інституції.

 

 

Звіт про результати аналізу щорічного звіту Міністерства економіки України, що містить аналіз функціонування системи публічних закупівель (щодо кількісних і вартісних показників закупівель у розрізі процедур і предметів закупівель, рівня конкуренції, кількості скарг) та узагальнену інформацію про результати здійснення контролю у сфері закупівель