Інформаційне повідомлення на виконання рішення Рахункової палати від 20.12.2022 № 26-7

25.09.2024 09:16

щодо Звіту про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, виділених Міністерству охорони здоров’я України на реалізацію пілотного проєкту щодо зміни механізму фінансового забезпечення оперативного лікування з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів

У межах моніторингу виконання рекомендацій, наданих у рішенні Рахункової палати від 20.12.2022 № 26-7 щодо Звіту про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, виділених Міністерству охорони здоров’я України на реалізацію пілотного проєкту щодо зміни механізму фінансового забезпечення оперативного лікування з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів, повідомляємо.

Міністерство охорони здоров’я України (далі – МОЗ) поінформувало Рахункову палату про вжиті заходи. Аналіз отриманої інформації засвідчив:

МОЗ підготовлено та внесено в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України проєкт постанови про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2019 р. № 1083 “Про затвердження переліку послуг та тарифів на послуги з надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги методом трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів, які надаються учасниками пілотного проекту щодо зміни механізму фінансового забезпечення оперативного лікування з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів” (далі – Постанова № 1083) і від 05 вересня 2018 р. № 707 “Деякі питання реалізації пілотного проекту щодо зміни механізму фінансового забезпечення оперативного лікування з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів” (далі – Постанова № 707) у частині запровадження терміна “спеціалізована медична допомога” замість  “третинна (високоспеціалізована) медична допомога”. Вказані зміни затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2023 р. № 97 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо організації надання спеціалізованої медичної допомоги”.

На виконання шести рекомендацій Рахункової палати(визначити єдині підходи до розрахунку тарифів на надання спеціалізованої медичної допомоги методом трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів і здійснити деталізовані й обґрунтовані розрахунки таких тарифів; провести аналіз фактичних витрат учасників пілотного проєкту з надання спеціалізованої медичної допомоги методом трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів; за результатами проведеного аналізу та з урахуванням деталізованих і обґрунтованих розрахунків розробити та внести в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України проєкт постанови щодо внесення змін до затверджених постановою № 1083 тарифів на послуги з надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги методом трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів, які надаються учасниками пілотного проєкту щодо зміни механізму фінансового забезпечення оперативного лікування з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів; забезпечити дотримання вимог Інструкції з підготовки бюджетних запитів, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2012  № 687, у частині подання до Міністерства фінансів України бюджетного запиту разом з детальними розрахунками потреби в коштах за КПКВК 2301550; розробити вичерпний перелік вимог для виконання суб’єктами господарювання, які надають медичну допомогу із застосуванням трансплантації та/або провадять діяльність, пов’язану з трансплантацією, та подати до Кабінету Міністрів України в установленому порядку проєкт постанови про внесення змін до Постанови № 707; здійснити оцінку відповідності вичерпному переліку вимог щодо можливості проведення трансплантацій органів та інших анатомічних матеріалів усіх учасників пілотного проєкту) МОЗ повідомило, що з 01.01.2024 забезпечення організації медичної допомоги із застосуванням трансплантації та/або провадження діяльності, пов’язаної з трансплантацією, здійснюватиметься відповідно до Закону України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення”.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2023 р. № 1394 “Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році” затверджено Порядок реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році. Цим Порядком передбачено, що Національна служба здоров’я України укладає договори із закладами охорони здоров’я щодо надання медичних послуг дорослим та дітям методом трансплантації органів, а також методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин, а також визначено тарифи на такі медичні послуги.

У Законі України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” МОЗ не передбачено кошти державного бюджету за бюджетною програмою за КПКВК 2301550 “Реалізація пілотного проекту щодо зміни механізму фінансового забезпечення оперативного лікування з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів”.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2023 р. № 1228 затверджено Положення про Державну інформаційну систему трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин. 

Наказом МОЗ від 23.03.2023 № 536 “Про внесення змін до додатка 1 до наказу МОЗ від 26 січня 2018 року № 152” спеціалізовану державну установу “Український центр трансплант-координації” (далі – Центр) внесено до Переліку закладів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління МОЗ.

Відповідно до вимог Положення про спеціалізовану державну установу “Український центр трансплант-координації”, затвердженого наказом МОЗ від 18.05.2021 № 962, МОЗ провадиться робота щодо розробки та затвердження стратегічних планів розвитку Центру.

Проведено робочу нараду з питань доопрацювання програмного забезпечення Єдиної державної інформаційної системи трансплантації (далі – ПЗ ЄДІСТ) та у зв’язку з усуненням низки недоліків переглянуто перелік технічних вимог для введення в промислову експлуатацію програмного забезпечення ЄДІСТ.

Вивчення функціонального стану ПЗ ЄДІСТ протягом дослідної експлуатації показало, що зазначене ПЗ є сумісним з Електронною системою охорони здоров’я (далі – ЕСОЗ). Інтеграція між ЄДІСТ і ЕСОЗ є можливою через АРІ (прикладний програмний інтерфейс) та може бути реалізованою після введення ЄДІСТ до промислової експлуатації.

Разом з тим повністю реалізувати зазначене буде можливо лише після забезпечення належного функціонування ЄДІСТ і Державної інформаційної системи трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин.

Робочою групою з питань, пов’язаних з використанням МОЗ програмного забезпечення реєстру живих донорів гемопоетичних стовбурових клітин, утвореною наказом МОЗ від 26.01.2023 № 7-Адм (зі змінами), впроваджуються заходи для забезпечення функціонування Державної інформаційної системи трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин (проведено розгортання в тестовому режимі програмного забезпечення Prometheus, навчання адміністраторів, які працюватимуть із програмним забезпеченням Prometheus, представників спеціалізованої державної установи “Український центр трансплант-координації”, Національної дитячої спеціалізованої лікарні “Охматдит”, державного некомерційного підприємства “Національний інститут раку” та інших установ тощо).

Центром визначено заклади охорони здоров’я, на базі яких будуть утворені міжрегіональні лабораторії 1-го (експертного) рівня, що можуть виконувати як імуногенетичні дослідження та гістотипування для забезпечення лабораторного супроводу надання спеціалізованої медичної допомоги методом трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів, так і специфічні для посттрансплантаційного супроводу пацієнтів лабораторні дослідження. На основі картування, яке враховувало кількість та щільність населення, обсяги хірургічної активності закладів охорони здоров’я, які надають медичну допомогу методом трансплантації анатомічних матеріалів людини, побудовані логістичні маршрути тощо. На підставі відповідних звернень керівників  зазначених вище закладів,  згідно з Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реалізації пілотного проекту щодо зміни механізму фінансового забезпечення оперативного лікування з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 р. № 707, ДП “Медичні закупівлі України” протягом ІІ півріччя 2022 року здійснило закупівлю необхідного обладнання для трьох з п’яти таких лабораторій. У 2023 році таке обладнання було інстальовано (включно з його валідацією) в лабораторних підрозділах таких закладів охорони здоров’я: КНП “Львівське територіальне медичне об’єднання “Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги”; НДСЛ “Охматдит” МОЗ України; КНП “Миколаївська обласна клінічна лікарня” Миколаївської обласної ради. Заклади охорони здоров’я у мм. Харкові та Запоріжжі не підтвердили готовності побудови лабораторій імуногенетики та гістосумісності через постійні артилерійські й ракетні обстріли та атаки баражуючими боєприпасами протягом повномасштабної збройної агресії РФ. Центром проведено навчання лабораторних фахівців таких лабораторій.

У Центрі розроблено проєкт наказу МОЗ про затвердження Порядку забезпечення лабораторного супроводу на всіх етапах надання медичної допомоги методом трансплантації анатомічних матеріалів людини.

Звіти про кількість трансплантацій за період з 2019 року по другий квартал 2023 року оприлюднені на офіційному сайті МОЗ https://moz.gov.ua/zviti.

Центром розроблено та затверджено посадові (робочі) інструкції на 60 посад (з 79 посад, затверджених штатним розписом), з них 18 – після проведення Рахунковою палатою аудиту та надання рекомендацій. Затверджено 19 положень про структурні підрозділи Центру (з 27), з них 7 – після аудиту.

Центром проведено аналіз відповідності українського законодавства вимогам Директив Комісії Європейського Союзу, які стосуються трансплантації анатомічних матеріалів людини. Результати такого аналізу враховуються Центром під час розробки всіх документів у зазначеній сфері.

Центр взяв участь у роботі щодо визначення ступеня імплементації Директиви 2004/23 ЄС Європейського Парламенту та Ради від 31.03.2004 “Про встановлення стандартів якості та безпечності для донації, постачання, тестування, переробки, консервації, зберігання та дистрибуції людських тканин та клітин” (OB L 102, 07.04.2004, ст. 48-58) та надав відповідні коментарі та пропозиції.

Центром проведена робота щодо підготовки нормативно-правового акта про затвердження вимог до якості i безпеки анатомічних матеріалів людини, призначених для трансплантації, в якому будуть імплементовані вимоги, передбачені Директивою № 2010/45/EC Європейського парламенту і Ради Європейського Союзу про стандарти якості i безпеки людських органів, що призначаються для трансплантації (Страсбург, 07.07.2010).

Для з’ясування різних аспектів імплементації вимог вказаної Директиви Європейського парламенту і Ради Європейського Союзу, 05.10.2023 Центром проведено науково-практичну конференцію з міжнародною участю на тему “Розвиток системи трансплантації в Україні. Якість та безпека”.

Центр є офіційно зареєстрованим провайдером заходів безперервного професійного розвитку (далі — БПР).

Наказом Центру від 13.01.2023 № 2/ОД “Про затвердження плану заходів БПР на 2023 рік” (з подальшими змінами) визначений перелік заходів з БПР. У межах   підвищення фахової компетентності медичних працівників галузі охорони здоров’я Центром  розроблені та затверджені програми (навчально-тематичні плани), у тому числі проведені семінари, вебінари, конференції, фахова школа. Відповідно до вимог Положення про систему безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 725, зазначені програми були внесені до електронної системи забезпечення безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я.

Центром розроблені та передані до МОЗ пропозиції щодо системи лабораторного супроводу трансплантації, у тому числі вимоги до стандартизації роботи лабораторій та їх розміщення.

Центром видано наказ від 31.10.2022 № 39/ОД “Про переобладнання та перереєстрацію транспортних засобів”. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2023 р. № 83 “Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 р. № 176” спеціальні звукові та світлові сигнальні пристрої синього кольору можуть установлюватися за наявності дозволу, виданого уповноваженим органом Міністерства внутрішніх справ, на транспортних засобах Центру, які використовуються під час надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації анатомічних матеріалів людини.

Відділом адміністративно-господарського забезпечення Центру здійснюється контроль за веденням подорожніх листів та дотриманням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 04 червня 2003 р. № 848 “Про впорядкування використання легкових автомобілів бюджетними установами та організаціями”.

Національною дитячою спеціалізованою лікарнею “Охматдит” повернено МОЗ кошти у сумі 13093,29 тис. гривень.

ДУ “Національний інститут xipypгiї та трансплантології ім. О.О. Шалімова” HAMH України проведено тренінги з дотриманням Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реалізації пілотного проекту щодо зміни механізму фінансового забезпечення оперативного лікування з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів, а також попереджено відповідальних осіб про недопущення нецільового використання коштів, виділених на реалізацію пілотного проєкту.

За результатами розгляду наданої об’єктами контролю інформації Рахункова палата дійшла висновку: із 43 рекомендацій виконано 7, розпочато 13, не розпочато  виконання 23 рекомендацій.

З огляду на завершення терміну реалізації цього пілотного проєкту, відповідно до процесу “Моніторинг виконання рішень Рахункової палати за результатами заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту)”, затвердженого рішенням Рахункової палати від 21.12.2023 № 31-10, невиконаним рекомендаціям присвоєно статус “Закрито – втратило актуальність”.

Враховуючи викладене, контроль за виконанням наданих у рішенні Рахункової палати від 20.12.2022 № 26–7 рекомендацій завершено.

 

Голова Рахункової палати
Ольга ПІЩАНСЬКА