У межах моніторингу виконання рекомендацій, викладених у рішенні Рахункової палати від 26.07.2022 № 15-3 „Про розгляд Звіту про результати стану повноти нарахування та своєчасності надходження екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення”, повідомляємо.
Результати аналізу 12.10.2022 розглянуто на засіданні Комітету з питань екологічної політики та природокористування Верховної Ради України (рішення № 140/5). Комітетом звернено увагу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (далі – Міндовкілля), Міністерства фінансів України (далі – Мінфін) та Державної податкової служби України (далі – ДПС) на необхідність вжиття заходів щодо удосконалення системи справляння екологічного податку за викиди з метою стимулювання суб’єктів господарювання до зменшення обсягів викидів, а також механізмів витрачання коштів від сплати екологічного податку та фінансування природоохоронних заходів і рекомендовано органам виконавчої влади продовжити роботу з усунення недоліків і порушень, виявлених за результатами здійсненого Рахунковою палатою аналізу. Інформацію про проведену роботу необхідно надати Комітету після завершення воєнного стану.
На виконання рекомендацій Рахункової палати:
Кабінетом Міністрів України постановою від 24 січня 2023 р. № 63 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. № 302 „Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов’язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян – підприємців, які отримали такі дозволи”. Цим Порядком, зокрема, передбачено механізм подання заяви та документів для отримання дозволу на викиди, видачі, відмови у видачі, анулювання, переоформлення, зупинення, поновлення дії дозволу на викиди, визначено форму дозволу на викиди та структуру додатка до нього;
Міндовкіллям наказом від 27.06.2023 № 448 (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23 серпня 2023 р. за № 1475/40531) затверджено Інструкцію про вимоги до оформлення документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Цією Інструкцією встановлено вимоги щодо побудови, оформлення та змісту документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами існуючими та новоствореними об’єктами з урахуванням даних, які отримані в результаті проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на об’єкті/промисловому майданчику.
Мінфіном повідомлено, що зміни до податкового законодавства, необхідні для забезпечення ефективної та безперебійної роботи економіки держави та відновлення країни у воєнний i післявоєнний періоди, опрацьовуються в межах діяльності Робочої групи за напрямом „Функціонування фінансової системи, її реформування та розвиток”. Зокрема, у підготовленому Робочою групою проєкті Плану відновлення України за напрямом „Функціонування фінансової системи, її реформування” у сфері оподаткування передбачено такі кроки: проведення аналітичної роботи та впровадження зміни механізму оподаткування екологічним податком викидів двоокису вуглецю (СО2); проведення аналітичної роботи, необхідної для гармонізації функціонуючої системи національного екологічного оподаткування з податковою системою Європейського Союзу; гармонізація наявної системи національного екологічного оподаткування в Україні з податковою системою Європейського Союзу.
ДПС (лист від 11.07.2024 № 8935/5/99-00-02-04-05) додатково до раніше наданої інформації повідомила про виконання Плану заходів з виконання рекомендацій Рахункової палати, затвердженого наказом ДПС від 07.09.2022 № 606.
Рахункову палату про усунення порушень, зазначених у рішенні Рахункової палати, а також заплановані і вжиті заходи поінформували 13 об’єктів контролю (Державна екологічна інспекція України, головні управління ДПС у Дніпропетровській, Донецькій та Київській областях, державні екологічні інспекції у Львівській, Харківській та Хмельницькій областях, Придніпровського та Столичного округів, департаменти екології та природних ресурсів Дніпропетровської та Львівської обласних державних адміністрацій, Департамент захисту довкілля та природокористування Харківської обласної державної адміністрації та Департамент природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації).
За результатами розгляду наданої об’єктами контролю інформації Рахункова палата дійшла висновку: із 22 рекомендацій виконано 20.
Щодо двох рекомендацій Рахункової палати, то відповідно до процесу „Моніторинг виконання рішень Рахункової палати за результатами заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту)”, затвердженого рішенням Рахункової палати від 21.12.2023 № 31-10, цим рекомендаціям присвоєно статус „Закрито – керівництво приймає ризик”.
Враховуючи викладене, контроль за виконанням рекомендацій, наданих у рішенні Рахункової палати від 26.07.2022 № 15-3, завершений.
Голова Рахункової палати
Ольга ПІЩАНСЬКА