На виконання рішення Рахункової палати інформацію про результати аудиту виконання Україною вимог Базельської конвенції про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх видаленням надіслано Верховній Раді України (лист від 03.06.2016 № 03-1058) і Раді національної безпеки і оборони України (лист від 03.06.2016 № 03-1059).
Відповідно до статті 39 Закону України "Про Рахункову палату", Кабінету Міністрів України надіслано (лист від 03.06.2016 № 03-1060) відомості про результати аудиту в формі рішення Рахункової палати з пропозиціями щодо вжиття заходів.
Рішення Рахункової палати та Звіт про результати аудиту виконання Україною вимог Базельської конвенції про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх видаленням надіслано Міністерству екології та природних ресурсів України (лист від 03.06.2016 № 03-1061).
На рішення Рахункової палати від Кабінету Міністрів України надійшло доручення Віце-прем'єр-міністра В. Є. Кістіона від 13.06.2016 № 20577/1/1-16, яким Мінприроди (Семерак О. М.), Мінекономрозвитку (Ковалів Ю. І.), Мінфіну (Данилюк О. О.), МВС (Аваков А. Б.), МЗС (Клімкін П. А.), ДФС (Насіров Р. М.), Держаудитслужбі (Гаврілова Л. В.) доручено вжити заходів щодо усунення виявлених недоліків.
Рахункова палата отримала лист Мінприроди від 05.07.2016 № 5/25-7/6339-16, в якому Міністерство поінформувало про вжиті заходи:
організовано переклад Базельської конвенції українською мовою;
розробляється положення про компетентний орган та виділений центр, передбачені Базельською конвенцією;
подано до Мін'юсту на державну реєстрацію наказ Мінприроди від 18.05.2016 № 186 "Про затвердження Порядку функціонування електронної системи здійснення дозвільних процедур у сфері поводження з відходами" (зареєстровано 04.07.2016 за № 916/29046). Ця електронна система дасть можливість отримати дані про обсяги утворення відходів і поводження з ними, розглядається питання щодо створення єдиного реєстру дозвільних документів.
Крім того, Держекоінспекція, на яку покладено функції здійснення екологічного контролю, та як відповідальний виконавець бюджетних програм (напрямів) у системі Мінприроди, підготувала пропозиції з відповідними обґрунтуваннями для формування бюджетних запитів до Мінфіну щодо:
1) матеріально-технічного забезпечення Держекоінспекції в частині придбання обладнання для забезпечення хіміко-аналітичного контролю вантажів, що перетинають державний кордон, та пломб і пломбіраторів для пломбування контейнерів з небезпечними відходами;
2) акредитації лабораторій Держекоінспекції.
Також Держекоінспекцією розроблено проект Положення про екологічний контроль у пунктах пропуску через державний кордон та в зоні діяльності регіональних митниць і митниць, передбаченого пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.1995 № 198 "Про здійснення екологічного контролю у пунктах пропуску через державний кордон". На даний час проект перебуває на доопрацюванні для урахування вказаних зауважень.
Для реалізації пропозицій Рахункової палати щодо розроблення і подання на затвердження Кабінету Міністрів України Порядку пломбування контейнера з небезпечними відходами у пункті пропуску через державний кордон на в'їзді в Україну, що передбачений пунктом 29 Положення про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням (затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2000 № 1120), і Порядку взаємодії між Державною фіскальною службою та Державною екологічною інспекцією у частині відбору зразків для проведення лабораторних аналізів на відповідність складу вантажу наявній документації, передбаченого статтею 356 Митного кодексу України, Міністерством створюється робоча група із залученням представників Мінприроди, Мінекономрозвитку, Держекоінспекції та ДФС.
У рамках загальних завдань з гармонізації вітчизняного законодавства з європейським Мінприроди розробляється Національний перелік (класифікатор) відходів на базі європейського переліку відходів.
За результатами розгляду зазначених листів, відповідно до статті 36 Закону України "Про Рахункову палату", стан реалізації заходів на виконання рекомендацій Рахункової палати перебуває на контролі.
Член Рахункової палати
В. П. Пилипенко