Загальні світові економічні втрати через природні і техногенні катастрофи в 2018 році − майже 160 млрд дол. Внаслідок цих катаклізмів загинуло понад 11 тисяч осіб. Тож сьогодні питання природно-техногенної безпеки актуально для кожної країни і вимагає все більшої уваги з боку державних структур. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан під час V засідання Робочої групи EUROSAI з аудиту коштів, виділених на попередження та ліквідацію наслідків катастроф, що проходить у Тирані (Албанія).
«Сьогодні питання природно-техногенної безпеки актуально для кожної країни і вимагає все більшої уваги з боку державних структур. І мета нашої Робочої групи − підвищення ефективності як державної політики, так і використання бюджетних коштів у цій сфері. Це наш внесок у запобігання виникненню катастроф та мінімізацію їх збитків», − зазначив Валерій Пацкан.
Він зауважив, що за даними ООН, у 2018 році у результаті стихійних лих у світі загинуло більше 11 тисяч осіб та 60 млн осіб постраждали. «Якщо оцінювати збитки від катастроф, то, зокрема, за інформацією німецької компанії Munich Re, 2018 рік є одним з десяти найзбитковіших років за наслідками катастроф з точки зору загальних втрат, і четвертим найзбитковішим роком з 1980 року для страхової галузі. Внаслідок катаклізмів загинуло понад 11 тисяч осіб. А загальні економічні збитки склали майже 160 млрд дол США», − зазначив Голова Рахункової палати.
Він додав, що не оминула біда і Європу. «Зокрема, сильна засуха у регіонах Європи у 2018 році призвела до суттєвих втрат у сільському та лісовому господарстві − близько 3,3 млрд євро. Але, найстрашніше, що засуха минулого літа призвела до масштабних пожеж, зокрема у Греції, жертвами яких стали тисячі людей, а близько 100 осіб загинуло. Економіка країни зазнала суттєвих втрат. Я думаю, що ці цифри говорять самі за себе», − додав Валерій Пацкан.
Населення і економіки держав потерпають не лише від природних катаклізмів і стихійних лих, а і від техногенних катастроф, відзначив Голова Рахункової палати, і це питання також перебуває у фокусі діяльності Робочої групи EUROSAI.
«Наразі одним з викликів, який стоїть перед європейською спільнотою, є питання належного поводження з відходами. Тому ми звернули увагу на проблему небезпечних відходів», - зауважив Валерій Пацкан.
Він нагадав, що в рамках Робочої групи вищі органи аудиту Польщі, Словаччини та України розпочали тристоронній координований аудит на тему «Транскордонне перевезення відходів в світлі положень Базельської конвенції». «Разом з тим, всі країни, представники яких присутні сьогодні на нашому засіданні, є підписантами Базельської конвенції і також стикаються з проблемами переміщення небезпечних відходів. Тому ми звертаємось з пропозицією до всіх членів нашої Робочої групи приєднатися до багатостороннього міжнародного координованого аудиту стану дотримання вимог Базельського конвенції, який буде проведений після 2020 року», − закликав присутніх Голова Рахункової палати.
У засіданні Робочої групи EUROSAI взяли участь представники Вищих органів аудиту Албанії, Білорусі, Болгарії, Грузії, Казахстану, Молдови, Польщі, Румунії, Сербії, Словаччини, Туреччини та Європейського суду аудиторів.
Довідково: Робоча група EUROSAI з аудиту коштів, виділених на попередження та ліквідацію наслідків катастроф, створена в 2014 році рішенням ІХ Конгресу EUROSAI. До її складу входять 19 вищих органів аудиту країн Європи під головуванням Рахункової палати України. EUROSAI − Організація вищих органів аудиту Європи, до складу якої входять 50 ВОА.