«Маємо у найкоротший термін вибудувати вищу аудиторську інституцію експертного рівня»: Ольга Піщанська на зустрічі з Представництвом ЄС

27.01.2025 17:17

Імплементацію оновлених норм законодавства «Про Рахункову палату», зокрема, посилення вимог до фаховості аудиторів, забезпечення незалежності й автономності Рахункової палати, перспективи здійснення аудитів консолідованої звітності обговорили під час зустрічі керівництва Рахункової палати з фахівцями Представництва Європейського Союзу в Україні: керівником відділу економічного співробітництва та соціальної політики Представництва ЄС в Україні Хенріком Вітфельдтом, програмними спеціалістами з управління державними фінансами, бюджетної підтримки та статистики Паулюсом Стрельчюнасом та Анастасією Корх.

Під час зустрічі Голова Рахункової палати Ольга Піщанська подякувала партнерам за підтримку реформи Рахункової палати, адже експерти європейських проєктів міжнародної технічної допомоги, зокрема EU4PFM, а також місії SIGMA, брали активну участь у підготовці змін до законодавства. Щодо співпраці з проєктами технічної допомоги в частині удосконалення внутрішніх процесів, Голова Рахункової палати наголосила, що взаємодія поглиблюється та високо оцінила її результати.

 

Ольга Піщанська  повідомила, що зараз інституція найбільше уваги приділяє навчанню та професійному розвитку персоналу. Вона нагадала, що відповідно до нової законодавчої бази аудитори виведені з-під дії Закону України «Про державну службу» та отримають статус державних аудиторів,  це дасть змогу їм повною мірою працювати за міжнародними стандартами вищих органів аудиту та отримувати конкурентну заробітну плату. 

Для   отримання  нового статусу державного аудитора необхідно  пройти відповідне оцінювання, яке здійснюватиметься на основі кваліфікаційних вимог та критеріїв професійної придатності державних аудиторів,  згідно з порядками проведення конкурсу, які вже перебувають на фінальній стадії розробки за сприяння європейських експертів.

«Наша стратегія у цьому питанні спрямована на максимальне збереження та розвиток персоналу, який у нас уже працює, з попередньою оцінкою рівня  знань аудиторів за міжнародними стандартами. Наше завдання – в найкоротший термін вибудувати висококваліфіковану Рахункову палату експертного рівня, до якої буде довіра і суспільства, і об’єктів контролю, і наших партнерів», – підсумувала Ольга Піщанська.  Голова  Рахункової палати повідомила партнерів, що інституція готується до оновлення структури апарату, а питання граничної чисельності персоналу передано на погодження Комітетові Верховної Ради України з питань бюджету.

Також під час зустрічі йшлося, що Рахункова палата планує суттєво збільшити кількість фінансових аудитів, тож інституція особливо зацікавлена у фахівцях за цим напрямом та постійному розвитку їх професіоналізму. Вже цього року  заплановано провести 18 фінансових аудитів, шість з яких стосуватимуться консолідованої фінансової звітності головних розпорядників бюджетних коштів, які охоплять близько 9 % видатків,  передбачених у державному бюджеті на 2025 рік. Т. в. о. Секретаря Рахункової палати – керівника апарату Василь Невідомий зауважив, що значна частка решти запланованих фінансових аудитів буде стосуватися проєктів Світового банку, що реалізуються в Україні.

Окремо фахівці Представництва ЄС поцікавилися анонсованою співпрацею Рахункової палати з Секретаріатом Аудиторської Ради Ukraine Facility та майбутніми аудитами, пов’язаними з реформами, які зазначені у відповідному плані. Під час обговорення цих питань член Рахункової палати Кирило Клименко розповів партнерам про нещодавно розпочатий аудит щодо реформування системи оплати праці держслужбовців.

За підсумками зустрічі фахівці Представництва ЄС висловили підтримку Рахунковій палаті на шляху імплементації реформ. Зокрема, Паулюс Стрельчюнас наголосив на важливості залучення інституції до аудитів з таких чутливих питань, як державні закупівлі та післявоєнна відбудова України.