Співпраця внутрішнього і зовнішнього аудиту: український та міжнародний досвід обговорили у Києві

17.04.2025 15:52

Переваги та виклики співпраці внутрішніх і зовнішніх аудиторів обговорили 16 квітня на форумі «Дві точки зору, одна мета: сприяння співпраці зовнішнього та внутрішнього аудиту», організованому за підтримки Проєкту EU4PFM (Програма Європейського Союзу з підтримки управління державними фінансами в Україні). У заході взяли участь представники державних установ, вітчизняні та закордонні експерти.

Голова Рахункової палати Ольга Піщанська,серед іншого, наголосила, що інституція провела суттєву роботу задля гармонізації діяльності з міжнародними стандартами. Зокрема, у системі контролю якості Рахункової палати уже запрацювали такі елементи, як cold review і hot review, що сприяє вдосконаленню аудиторської роботи, внутрішньому розвитку інституції та її самоорганізації.

«Ми маємо багато планів щодо співпраці між усіма складовими системи фінансового контролю в Україні. Це не просто комунікація, це – єдиний процес, і Рахункова палата, Державна аудиторська служба, внутрішній аудит є його невід’ємними частинами. Від того, як налагоджена кожна з цих складових, як відбувається обмін знаннями, інформацією, залежить, яким чином буде працювати вся ця система», – зазначила Ольга Піщанська.

Голова Рахункової палати наголосила, що наразі аудитори під час контрольних заходів аналізують також дані внутрішнього аудиту, а рекомендації інституції є орієнтиром для вдосконалення систем внутрішнього контролю. 

 

Керівниця компоненту EU4PFM Інгуна Судраба зазначила, що співпраця між зовнішнім та внутрішнім аудитом буде ефективною за сприяння і органів влади, і фінансового менеджменту. Міжнародний експерт з державного внутрішнього фінансового контролю Компонента «Модернізація бюджетного процесу» EU4PFM Манфред ван Кестерен додав, що обидві сторони цієї співпраці можуть отримувати взаємну користь від неї, внутрішні аудитори також можуть використовувати результати роботи зовнішнього аудиту.

Під час форуму підхід до взаємодії зовнішнього та внутрішнього аудитів у країнах Європи презентувала Соледад Лламас Татор, голова Комітету зі співробітництва між ECIIA* та EUROSAI, директорка внутрішнього аудиту, управління ризиками та внутрішнього контролю муніципальної компанії з водопостачання (Мадрид, Іспанія). Експертка ознайомила учасників з результатами опитування щодо особливостей такої співпраці.

Своєю чергою Інгріда Калніна-Юнга, керівниця Сектору аудиту Офісу Державного аудиту Латвії, поділилася досвідом взаємодії аудиторів з різних сфер, розповівши про  переваги і можливі ризики.

Співпраця між зовнішніми та внутрішніми аудиторами є ефективною на усіх головних етапах діяльності – і безпосередньо під час проведення аудитів, і на етапах їх планування та впровадження рекомендацій, – підсумувала результати форуму його модератор, завідувачка сектору координації внутрішнього контролю Рахункової палати Тетяна Боровкова.  

*ECIIA (European Confederation of Institutes of Internal Auditing) – Європейська конфедерація інститутів внутрішнього аудиту.