Валерій Пацкан: На Рівненщині підрядники закуповували медобладнання за цінами, які відрізняються між собою у десятки разів

01.10.2021 11:27

Рахункова палата має унікальний механізм поширення між органами місцевого самоврядування як успішного досвіду, так і інформації про допущені порушення, щоб навіть ті громади, де не було аудитів, могли зробити висновки і уникнути  помилок. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан під час міжнародної конференції в Ужгороді Посилення фінансової дисципліни місцевих громад. Роль та функції Рахункової палати.

Валерій Пацкан розповів, що щорічно Рахункова палата, за участі теруправлінь, проводить 5-7 аудитів ефективності використання коштів міжбюджетних трансфертів. Та один раз на два роки – аудит  коштів державного фонду регіонального розвитку. Кожен такий аудит зазвичай охоплює видатки 2530 розпорядників і одержувачів у 78 регіонах.

“Наші фахівці виявляють порушення, збитки і неефективне використання бюджетних коштів на десятки і сотні мільйонів гривень,  зазначив Голова Рахункової палати.  Наведу промовистий приклад. У 2019 році Рахункова палата провела аудит ефективності використання коштів субвенції на сільські амбулаторії. Наші фахівці встановили, що у 8 областях, охоплених аудитом, відсутній належний внутрішній контроль розпорядників бюджетних коштів за дотриманням порядку проведення будівельних робіт, здійсненням публічних закупівель та використанням виділених коштів субвенції. Як наслідок  неефективно використали понад 225 млн грн субвенції, що становить 21% перевірених у регіонах коштів”.

Аудитори Рахункової палати також виявили, що на Рівненщині підрядники закуповували медичне обладнання та вироби медичного призначення за цінами, які відрізняються між собою у десятки разів.

“Наприклад: електрокардіограф для амбулаторії в с. Боремель придбали за ціною 2,9 тис грн, а для амбулаторії в селі Вовковиї – за понад 70 тис грн, або у 24 рази дорожче! – наголосив Валерій Пацкан.  На цьому дива у Вовковиї не закінчилися. Адже амбулаторії знадобився монітор життєво важливих показників із цифровим інтерфейсом. Для амбулаторії в селі Повча такий прилад придбали за 17,8 тис. грн, а для Вовковиї той самий прилад - за 205 тис. грн, або майже у 12 разів дорожче!”

Голова Рахункової палати підкреслив, що мета конференцій – розповісти місцевим керівникам про можливості взаємовигідної співпраці, передати власний і міжнародний досвід ефективного  управління.

“Рахункова палата має унікальний механізм поширення між органами місцевого самоврядування як успішного досвіду, так і інформації про допущені порушення, щоб навіть ті громади, де не було аудитів, могли зробити висновки і уникнути  помилок. По-перше, проєкт Звіту з узагальненими результатами аудиту направляється всім об'єктам контролю. Пізніше ми їм насилаємо затверджений Звіт і Рішення Рахункової палати. По-друге, ми обов'язково направляємо Рішення за результатами контрольного заходу керівництву регіону, який був охоплений аудитом. Крім того Рішення і Звіт розміщуються на нашому офіційному вебсайті. Отже, посадові особи місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування, навіть якщо ці органи не були охоплені аудитами, мають можливість вчитися на чужих помилках”,  резюмував Валерій Пацкан.

Конференція організована Рахунковою палатою з нагоди 25-річчя інституції і відбувається за підтримки партнерів з Представництва Європейського Союзу в Україні, колег з Латвії, Литви, Німеччини.

У заході взяли участь керівництво і мери низки міст Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Рівненської, Тернопільської та Чернівецької областей, голови ОТГ, представники органів місцевого самоврядування, народні депутати, міжнародні експерти, науковці.