Результати аудитів Рахункової палати показали низку проблем в питаннях спільного фінансування соціальних проєктів в регіонах України з державного та місцевих бюджетів на умовах співфінансування.
Про це під час міжнародної регіональної конференції «Посилення фінансової дисципліни місцевих громад. Роль та функції Рахункової палати» в Ужгороді заявив член Рахункової палати Ігор Яремчук.
«Через неефективне управління і використання коштів субвенцій та співфінансування з місцевих бюджетів, створюються ризики невиконання однією або декількома сторонами своїх зобов’язань щодо участі у реалізації конкретних проєктів. А це може призвести до невиконання чи часткового виконання таких проєктів», − сказав він.
Ігор Яремчук зауважив, що Рахункова палата провела аудит щодо використання коштів освітньої субвенції на заходи з матеріально-технічного забезпечення закладів загальної середньої освіти. На ці цілі протягом 2019−2020 років спрямували майже 4,3 млрд грн, у тому числі кошти субвенцій з держбюджету − 3,2 млрд грн та співфінансування місцевих бюджетів − 1,1 млрд гривень. «Разом з тим через системні недоліки і порушення з боку Міністерства освіти і науки України та розпорядників коштів субвенцій на місцях при плануванні видатків, розподілі обсягів субвенцій та їх використанні, не використано за призначенням 319,4 млн грн субвенцій», − наголосив він.
При цьому, у Львівській області через неналежний контроль не забезпечено виконання взятих зобов’язань в частині співфінансування з місцевих бюджетів. «Виявлена низка випадків неефективного управління і використання коштів субвенцій та співфінансування з місцевих бюджетів, що не дозволило досягти найкращого співвідношення між результатами виконання бюджетних програм і використаними для досягнення цих результатів коштами субвенцій і співфінансування з місцевих бюджетів», − додав Ігор Яремчук.
Наприклад, зокрема, у 2019 році не розпочали роботи на 5 об’єктах, на які розподілено 10,2 млн грн субвенції на створення спорткомплексів. Ще одне важливе питання − капітальне будівництво та подальше утримання інфраструктурних об’єктів у регіонах України. Ігор Яремчук зауважив, що за матеріалами аудиту ефективності використання коштів державного фонду регіонального розвитку у 2019−2020 роках не реалізовано у заплановані терміни 345 проєктів регіонального розвитку, що становить 55% від загальної кількості передбачених до завершення проєктів.
Як приклад нерезультативного використання коштів Фонду − будівництво приблокового спортивного комплексу Бродівського педагогічного коледжу імені Маркіяна Шашкевича. Для нього у грудні 2019 року було придбано обладнання на суму понад 2,6 млн грн, яке понад 18 місяців не використовується, а знаходиться на зберіганні у виконавця робіт.
«Коли капітальне будівництво чи придбання об’єктів здійснюється за рахунок державного бюджету, а їх подальше утримання − коштом органів місцевого самоврядування, на жаль, далеко не завжди у місцевих бюджетах передбачається достатня кількість коштів на повноцінне утримання інфраструктурних об’єктів, створених за рахунок бюджетних коштів. Це стосується об’єктів у сфері медицини, освіти, спорту», − наголосив Ігор Яремчук. Член Рахункової палати підкреслив, що органи місцевого самоврядування мають більш виважено та відповідально ставитися до створення, збереження та експлуатації соціальних інфраструктурних об’єктів та планувати джерела надходження для покриття витрат на утримання таких об’єктів.
«Рахункова палата готова долучитися до надання консультативної допомоги шляхом проведення аудитів фінансової звітності відповідних місцевих бюджетів нашими територіальними управліннями за зверненням місцевих органів влади», − підкреслив він.