Фонд держмайна у 2021 році порівняно з 2020 роком забезпечив зростання фінансових показників за всіма видами надходжень до держбюджету, за які є відповідальним. Надходження до держбюджету від приватизації, оренди держмайна та дивідендів від суб’єктів господарювання, якими він управляє, збільшились удвічі.
Про це йдеться у Звіті про результати аналізу звіту Фонду державного майна України за 2021 рік у частині, що впливає на виконання державного бюджету. Відповідальна за проведення заходу – член Рахункової палати Ірина Іванова.
Загальна сума надходжень становила у 2021 році 7,6 млрд грн, у 2020 році – 3,8 млрд гривень.
Більше ніж удвічі збільшились надходження від приватизації держмайна – понад 5 млрд гривень. За даними Звіту Фонду, станом на 31 грудня 2021 року підготовці до приватизації підлягали 1375 об’єктів малої приватизації. За рік через електронну систему «Прозорро. Продажі» виставили на продаж 454 об’єкти малої приватизації (майже 25%), з яких продали 340 на 3,9 млрд гривень. Із 27 об’єктів великої приватизації продано один.
Водночас упродовж 2021 року заплановані надходження від приватизації держмайна (12 млрд грн) виконані лише на 42,5% через низку причин. Зокрема, парламент обмежив проведення аукціонів із продажу об’єктів великої приватизації, аукціонів зі зниженням стартової ціни, за методом вивчення цінових пропозицій та шляхом викупу об’єктів великої приватизації.
Фонд держмайна досяг найвищого показника надходжень від оренди держмайна та майже повністю виконав річний план. У 2021 році сума коштів від оренди в 1,2 раза перевищила показник 2020 року і становила 1,6 млрд грн, зокрема, завдяки новій процедурі передачі державного майна в оренду відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
Станом на 31 грудня 2021 року були чинними понад 14 тис. договорів оренди щодо передачі у тимчасове користування єдиних майнових комплексів держпідприємств, нерухомого майна державних підприємств, установ та організацій, а також майна господарських товариств. Майже на 228 млн грн зменшилася заборгованість орендарів – до понад 373 млн гривень.
Станом на 1 січня 2022 року у сфері управління Фонду та його регіональних відділень перебувало 638 держпідприємств та 242 господарських товариства, державна частка у статутних капіталах яких перевищує 50%. Акціонерні товариства, які перебувають в управлінні Фонду, сплатили до держбюджету майже 838 млн грн дивідендів та частини чистого прибутку. Це у 3,2 раза більше, ніж у 2020 році.
Аналіз звіту ФДМУ засвідчив, що Фондом виконано не всі рекомендації Рахункової палати за результатами контрольних заходів у 2020 і 2021 роках. Так, не виконано рекомендації щодо контролю за дотриманням вимог законодавства при прийнятті наглядовими радами рішень щодо діяльності суб’єктів господарювання держсектору економіки, а також щодо обґрунтованості щорічного планування надходжень від приватизації держмайна та виконання запланованих показників.
Звіт і рішення за результатами аналізу будуть опубліковані на офіційному вебсайті Рахункової палати.