Спрямування з державного бюджету 5,4 млрд грн не вирішило за 3,5 роки нагальних проблем дитячої лікарні Охматдит

25.11.2022 09:04

У 2019 році – І півріччі 2022 року на діяльність Національної дитячої лікарні "Охматдит" Міністерства охорони здоров’я України з бюджету виділили майже 5,4 млрд гривень. Понад 3 млрд грн спрямували на лікування дітей, майже 2,3 млрд грн – на матеріально-технічну базу лікарні, але вона досі перебуває в незадовільному стані.

Про це йдеться у звіті про результати аудиту ефективності використання коштів, виділених із державного бюджету для здійснення діяльності Національною дитячою спеціалізованою лікарнею "Охматдит" МОЗ України та зміцнення її матеріально-технічної бази. Відповідальний за проведення аудиту – член Рахункової палати Василь Невідомий.

За цей час в Охматдиті пролікували майже 30 тис. пацієнтів, значна кількість яких була вивезена із зон бойових дій, провели понад 26 тис. операцій, зокрема з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів, та 7,6 млн досліджень, зокрема за винятковими за своєю складністю генетичними та рідкісними захворюваннями. Водночас персонал Охматдиту укомплектований лише на 57%, що впливає на роботу лікарні.

Понад 1300 кв м площ не використовуються і потребують ремонту. Ресурс понад 4,7 тис. одиниць медобладнання вичерпаний, 843 із них не використовуються. Зношені 6 із 9 основних клінічних будівель лікарні. Майже половина лікарів, середнього та молодшого медперсоналу не забезпечені комп’ютерами. Крім цього, в укриттях немає належних умов для них та пацієнтів. Місця для збереження лікарських засобів не облаштували охоронними та протипожежними засобами. Основна діяльність лікарні на 30% забезпечувалася за рахунок благодійних надходжень.

Фахівці Рахункової палати виявили, що за 3,5 роки із порушенням закону лікарня використала понад 385 млн грн, неефективно – понад 34 млн гривень; 178 млн грн – не використані. Крім того, Охматдит не оформив речові права на 7 об’єктів нерухомості та три земельні ділянки площею 0,73 га.

Аудит виявив, що з 2011 року не завершено будівництва сучасного лікувально-діагностичного комплексу із застосуванням інноваційних технологій. На нього загалом спрямували 4,2 млрд грн, з яких у 2019–2021 роках – 2,7 млрд гривень. Все через несвоєчасність бюджетних асигнувань, неефективну діяльність Державного підприємства "Укрмедпроектбуд" як замовника будівництва та слабкий контроль із боку МОЗ. Проєктно-кошторисну документацію будівництва лікувально-діагностичного комплексу перезатверджували чотири рази, що призвело до збільшення її вартості майже утричі, а неефективне управління коштами у 2019–2021 роках – до повернення до держбюджету понад 158 млн гривень.

Для поетапного введення в експлуатацію лікувально-діагностичного комплексу Міністерство, Охматдит та ДП "Укрмедпроектбуд" поділили будівельні роботи на окремі пускові комплекси, проте жоден не завершили. Аудит встановив, що для завершення проєкту необхідно майже 738 млн гривень.

МОЗ не призначило керівника ДП "Укрмедпроектбуд", його обов'язки тимчасово виконували шість осіб без укладання контракту, а відповідно – без визначення прав та відповідальності. Держпідприємство до цього часу не передало на баланс лікарні змонтованого обладнання до пускових комплексів на понад 8 млн гривень. Придбана система кондиціонування й вентиляції вже з початку експлуатації вийшла з ладу, внаслідок чого влітку температура в приміщеннях Охматдиту іноді досягала +32ºС. За попередніми розрахунками, вартість ремонту і обслуговування вентиляційної системи і кондиціонування становить майже 8,5 млн гривень. Проблему частково усунули після завершення аудиту Рахунковою палатою. Зазначені факти містять ознаки кримінального правопорушення.

Рішення та Звіт будуть опубліковані на офіційному вебсайті Рахункової палати.

Презентація