Використання коштів на прискорення приватних інвестицій у сільське господарство було цільовим та згідно з законом

28.11.2022 17:18

Виконавці Програми «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство» використали кошти держбюджету на цілі, визначені Угодою про позику Міжнародного банку реконструкції та розвитку, Законом «Про Держбюджет на 2021 рік», Операційним посібником, а також із урахуванням керівних положень Світового банку щодо закупівель та використання коштів. Фінансово-господарські операції провели відповідно до закону і керівних положень МБРР.

Про це йдеться у Звіті про результати фінансового аудиту проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство». Відповідальний за його проведення – член Рахункової палати Віктор Богун.

За 2021 рік на виконання відповідної Програми використали загалом 140 млн грн (або майже 4,8 млн дол. США за курсом 29,2 грн) із 279 млн грн (9,5 млн дол. США), затверджених у законі про держбюджет на 2021 рік. Отриманий аванс становив 514 млн гривень.

Аудит засвідчив, що використані у 2021 році кошти позики підтверджені даними бухгалтерського обліку, а їх надходження до загального фонду держбюджету – відповідними документами.

Оскільки на момент проведення фінансового аудиту Рахунковою палатою окремі територіальні громади Дніпропетровщини, Донеччини, Запоріжжя, Луганщини, Миколаївщини, Херсонщини, Харківщини, Сумщини та Чернігівщини були розташовані в районі проведення бойових дій або перебували в окупації, фахівці інституції не могли впевнитися в цільовому та законному використанні 45 млн грн бюджетних коштів та 7 млн грн субвенції з держбюджету.

Аудит встановив, що в 2021 році Казначейство спрямувало обласним бюджетам 62,5 млн грн субвенції на розроблення комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад. Із цієї суми вони не використали 55,5 млн грн, які перебувають на рахунках відповідних місцевих бюджетів.

Аудитори Рахункової палати констатували, що у Зведеному звіті про стан реалізації Програми не відображено інформацію про видатки за проведення інвентаризації земель та оновлення картографічної основи Державного земельного кадастру на 27 млн гривень. А також відображено недостовірну інформацію про проведення земельної реформи на цю ж суму.

Також фахівці інституції виявили несуттєві викривлення фінансової звітності на загальну суму понад 1 млн грн, які виникли внаслідок недоліків існуючої облікової політики та відсутності достатнього внутрішнього контролю.

 

Довідково:

Угода про позику «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство» укладена 27 серпня 2019 року між Міжнародним банком реконструкції та розвитку й Україною. Програма розрахована на період із 2020 по 2025 рік. Її реалізовують за рахунок коштів Світового банку та держбюджету.

За п’ять років Світовий банк має надати Україні загалом 200 млн дол. США позики для підвищення ефективності та прозорості надання держпослуг сільськогосподарському сектору, покращення функціонування ринків земель сільськогосподарського призначення, покращення доступу сільськогосподарських малих і середніх підприємств до ринків експорту.

Згідно з умовами залучення позики, її обслуговування, зокрема сплата комісії за резервування, здійснюється держкоштом. Витрати передбачені держпрограмою «Обслуговування державного боргу». Станом на 31 грудня 2021 року обсяг сплаченої комісії за резервування в рамках Проєкту становив майже 831 тис. дол. США.