Держава продовжує активно розвивати цифровізацію для надання нових електронних послуг і сервісів, необхідних українцям

06.12.2022 16:35

Держава активно розвиває  цифровізацію для надання нових електронних послуг і сервісів, необхідних українцям.У 2020–2021 роках на електронне урядування виділили 437 млн грн бюджетних коштів, із яких використали    436 млн гривень.

Про це йдеться у Звіті про результати аналізу стану використання коштів державного бюджету на електронне урядування. Відповідальний за проведення аналізу – член Рахункової палати Ігор Яремчук.

Найбільше коштів (329 млн грн) спрямували ДП “Дія”, яке створює, модернізує й розвиває, зокрема, Єдиний державний вебпортал електронних послуг “Портал “Дія”. Ще 67 млн грн надали ДП “Державний центр інформаційних ресурсів України”, що, поміж іншого, адмініструє низку систем, які надають електронні послуги державним органам, громадянам і бізнесу, й 40 млн грн – Міністерству цифрової трансформації. Результат – активний розвиток цифровізації й запровадження нових суспільно важливих електронних послуг та сервісів для українського народу.

Аудитори Рахункової палати встановили: за підсумками господарської діяльності ДП “Держінформресурс“ отримало у 2020 році 237 тис. грн прибутку, а у 2021 році – 82 тис. гривень. Водночас чистий фінансовий результат у 2020 році ДП “Дія” становив 45 тис. грн прибутку, а у 2021 році – 10 млн грн збитку.

Аналіз засвідчив, що фінансовий план ДП “Дія”  на 2020 рік затверджений із затримкою майже на рік, на 2021 рік – майже на 4 місяці. До того ж у 2020 році ДП “Дія” не використало на утворення статутного капіталу 23,4 млн грн з виділених 25,5 млн гривень. Отже, лише на 2,1 млн грн придбали персональних комп’ютерів, моніторів, офісного обладнання й програмного забезпечення. Фактичне формування статутного капіталу відбулося вже у  2021 році.

Через нерозроблення єдиних засад системи оплати праці державні підприємства, функціонально та організаційно схожі, використовували різні підходи визначення мінімального розміру посадового окладу. Крім того, спеціалісти Рахункової палати зафіксували недотримання ДП “Дія” й “Держінформресурс“ процедури виплати працівниками доплат, надбавок та премій на  12 млн гривень. Наприклад, на ДП “Держінформресурс” доплати, надбавки й премії  встановлювались наказом генерального директора підприємства на підставі подань керівників структурних підрозділів, але станом на 1 квітня 2021 року жодного документа не подано.

Згідно з аналізом активів ДП “Дія”, на балансі підприємства обліковується Єдиний державний вебпортал електронних послуг “Портал “Дія”, вартість якого станом на 31 грудня 2021 року складає понад 121 млн гривень. Зазначені нематеріальні активи, отримані в межах міжнародно-технічної допомоги та за рахунок коштів держбюджету, були передані безкоштовно Мінцифрою у господарське розпорядження ДП “Дія”. Повернення таких нематеріальних активів призведе до виникнення зобов’язань зі сплати податку на прибуток у сумі понад 17 млн гривень.

Рішення та Звіт будуть оприлюднені на офіційному вебсайті Рахункової палати.