Валерій Пацкан: Вже у I кварталі 2019 року збільшено річний план як державних запозичень, так і витрат на погашення боргу на 40 млрд грн

28.05.2019 13:07

У першому кварталі 2019 року збільшено річний план як державних запозичень, так і витрат на погашення боргу на 40 млрд грн, з них план на перший квартал − на 31,5 млрд грн. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан, представляючи Висновок про результати аналізу виконання закону про державний бюджет на 2019 рік у першому кварталі на засіданні Рахункової палати.
«Вже зараз зрозуміло, що виконання державного бюджету у 2019 році буде непростим. Недоліки планування і прорахунки при підготовці проекту державного бюджету на 2019 рік спонукали Міністерство фінансів вносити, починаючи з січня цього року, зміни до затверджених показників фінансування держбюджету. Загалом у першому кварталі збільшено річний план як державних запозичень, так і витрат на погашення боргу на 40 млрд грн, з них план на перший квартал  на 31,5 млрд гривень»,  зазначив Валерій Пацкан.

Голова Рахункової палати зауважив, що внаслідок насамперед недонадходжень від державних зовнішніх запозичень план на січень–березень 2019 року фінансування державного бюджету з усіх джерел не виконано на 26,5 млрд грн, або 18%.

«У результаті недонадходження доходів, державних запозичень і коштів від приватизації державного майна план надходжень загального фонду державного бюджету у січні–березні не виконано на 31,6 млрд грн, або 9,6%. Це нагадує торішню ситуацію, тільки зараз відсоток невиконання менший, – додав Валерій Пацкан. – Зазначене спричинило недостатність ресурсу загального фонду в першому кварталі у сумі 16,7 млрд грн, що звужує можливості для своєчасного і повного здійснення витрат у 2019 році».

Він підкреслив, що у першому кварталі план видатків державного бюджету не виконано на 31,4 млрд грн, або 12%. І зазначив, що вкотре внаслідок неналежної організації бюджетного процесу Урядом не забезпечено дотримання вимог Бюджетного кодексу України щодо термінів розроблення і затвердження порядків використання коштів за бюджетними програмами і паспортів бюджетних програм, а також розподілу коштів державного фонду регіонального розвитку.

«Хочу звернути вашу увагу на те, що внаслідок, насамперед, низької виконавської дисципліни учасників бюджетного процесу ці порушення вимог Бюджетного кодексу України стали системними, – наголосив Голова Рахункової палати. – Зокрема, у визначені терміни не затверджено 17 із 24-х порядків використання коштів за бюджетними програмами і дві третини паспортів бюджетних програм. Унаслідок нерозподілу коштів державного фонду регіонального розвитку регіонам не перераховано передбачені у помісячному розписі державного бюджету на січень-березень 100 млн гривень».

Валерій Пацкан зазначив, що одним із найбільших викликів залишається державний борг. «За здійснені свого часу запозичення доводиться платити все більше. Так, витрати державного бюджету на погашення й обслуговування державного і гарантованого державою боргу збільшилися, порівняно з відповідним періодом попереднього року, в 1,4 раза і становили 128 млрд грн, або 38,4% здійснених у першому кварталі 2019 року витрат державного бюджету», – додав він.

Коментуючи ситуацію з міжбюджетними трансфертами і їх впливом на місцеві бюджети, Голова Рахункової палати зауважив, що в результаті зменшення обсягу наданих із державного бюджету трансфертів у січні-березні 2019 року, порівняно із відповідним періодом попереднього року, зменшилися обсяги як доходів, так і видатків місцевих бюджетів. Як наслідок, частка видатків місцевих бюджетів у видатках зведеного бюджету зменшилася до 41,5%.

«Водночас, при тому, що частка трансфертів з державного бюджету становила 51,7% доходів місцевих бюджетів, на депозитних рахунках в установах державних банків у січні–березні розміщено тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на суму 8,5 млрд гривень. Ось такі парадокси децентралізації», – зауважив Валерій Пацкан.