Виконання рекомендацій Рахункової палати: на баланс Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» зарахували майна на 694 млн грн

30.05.2024 08:40

Три історичні пам’ятки місцевого значення, розташовані на території Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», включені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, також зараховані на баланс Заповідника земельні ділянки загальною вартістю 694 млн грн. Це стало можливим завдяки виконанню Міністерством культури та інформаційної політики України (далі – МКІП) рекомендацій Рахункової палати. Рекомендації було надано після проведення аналізу управління об’єктами Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» (Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника).

Під час зазначеного аналізу аудитори Рахункової палати встановили, що упродовж 2003–I півріччя 2023 року профільне міністерство (у різні роки: Міністерство культури України, Міністерство культури, молоді та спорту України, МКІП) несвоєчасно і неналежно ухвалювало управлінські рішення щодо збереження й утримання нерухомих пам’яток архітектури на території Заповідника.

Зокрема, аналіз засвідчив, що схема фінансування ремонтно-реставраційних робіт об’єктів, що належать державі та перебувають в оперативному управлінні Заповідника, не гарантувала належного збереження нерухомих пам’яток архітектури національного і місцевого значення. Окремі приміщення здавалися у безоплатну оренду чи суборенду без необхідного погодження чи з порушенням законів і договірних умов, здійснювалися незаконні перебудови та зводилися нові будівлі, зокрема, й капітальні.

Крім того, фахівці Рахункової палати встановили, що профільне міністерство та Заповідник не оформили права постійного користування земельними ділянками загальною площею майже 27 гектарів, не включили сім об’єктів нерухомих пам’яток до Державного реєстру нерухомих пам’яток України  та не забезпечили передачу від місцевих органів управління дев’яти історичних об’єктів, що знаходилися на території Заповідника.  

Станом на зараз МКІП поінформувало Рахункову палату про виконання частини наданих рекомендацій. Зокрема:

–  Заповідником спільно з фахівцями Національного заповідника «Софія Київська» розроблено План управління об’єктом всесвітньої спадщини та направлено до профільного міністерства для подальшого подання до Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО;

– внесено до  Державного реєстру нерухомих пам’яток України три об’єкти, розміщених на території Заповідника: браму та огорожу на в’їзді до Нижньої лаври, в’їзну браму до господарчого двору, комплекс споруд Воскресенської церкви;

– оформлено право постійного користування та зараховано на баланс Заповідника дві земельні ділянки вартістю 689 млн грн та 5 млн грн відповідно;

– підготовлено до укладання 11 охоронних договорів на пам’ятки архітектури місцевого значення.

Окремі рекомендації Рахункової палати, надані за результатом аналізу,  залишаються невиконаними. Зокрема:

– не визначена доцільність перебування у будівлях Заповідника Національного музею українського народного декоративного мистецтва, Музею театрального, музичного та кіномистецтва України, Музею книги та друкарства України. Дозвіл на їх розміщення на території Заповідника надано Київською міськрадою у 2010 році.

Рахункова палата здійснює системний контроль за реалізацією наданих нею рекомендацій та широко інформує громадськість про його результати.