Результати аудиту Рахункової палати: більше родин ВПО зможуть отримати пільгові кредити на житло

05.08.2024 09:24

Через невідповідності критеріїв включення до реєстрового переліку кандидатів та умов надання кредиту, лише кожен шостий з відібраних зміг оформити пільговий кредит на житло за грантові кошти уряду Німеччини.

Удосконалення порядку надання кредиту за проєктом «Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб» дозволить швидше та ефективніше використовувати кошти гранту на надання кредитів для ВПО.

Про це розповів заступник Голови Рахункової палати Сергій Ключка 1 серпня під час онлайн-засідання комітету Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин на якому розглядали Звіт Рахункової палати про результати міжнародного координованого аудиту ефективності на тему «Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб: сприяння інтеграції родин за новим місцем проживання за підтримки Федеративної Республіки Німеччина в умовах воєнного стану».

Аудит проводився Рахунковою палатою паралельно з аудиторами Німеччини. В Україні об’єктами аудиту були Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву (Держмолодьжитло).

Нагадаємо, як встановили аудитори, у період 2021-2023 років лише кожен шостий з них зміг отримати пільговий кредит. У підсумку пільгову іпотеку оформили лише 669 родин, хоча планувалося, що таких учасників буде майже вдвічі більше.

Проєкт не має аналогів в Україні, він розповсюджується виключно на категорію внутрішньо переміщених осіб, а також має унікальний механізм відбору переможців, який унеможливлює втручання у відбір третіх осіб. Умови іпотеки, зокрема: 30 років під 3% річних.

Сергій Ключка повідомив, що після ознайомлення з результатами аудиту німецькі донори відзначили дієвість цього проєкту. Наразі вони розглядають можливість масштабування проєкту та залучення інших країн ЄС.

Державний секретар Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Кирило Домбровський та голова правління Держмолодьжитла Микола Марчук, які також були присутні на засіданні Комітету, зазначили, що погоджуються з рекомендаціями Рахункової палати та працюють над усуненням недоліків. Зокрема, за пропозицією виконавців проєкту, Кабінет Міністрів України вже вніс зміни до порядку надання кредитів. За словами Миколи Марчука, завдяки внесеним змінам планується, що до кінця року програмою скористаються ще близько 400 сімей.

За підсумками розгляду Звіту Рахункової палати профільний комітет ВРУ вирішив взяти його до відома, а також рекомендувати Мінреінтеграції та Держмолодьжитлу вжити невідкладних заходів щодо виконання рекомендацій Рахункової палати.