Держбюджет у 2025 році може недоотримати надходження від ПДВ із ввезених на митну територію України товарів та ввізного мита. Про це заявила Голова Рахункової палати Ольга Піщанська 28 жовтня під час виступу на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.
На засіданні Комітет розглянув надані народними депутатами пропозиції до проєкту закону про Державний бюджет України на 2025 рік (реєстр. №12000) та Висновки Рахункової палати.
Як зазначила Ольга Піщанська, надані Рахунковою палатою висновки до проєкту закону про Державний бюджет України на 2025 рік враховані в повному обсязі. За її словами, три роки поспіль підготовка Урядом проєкту цього закону здійснюється в умовах невизначеності щодо тривалості та наслідків війни. Ці обставини значно ускладнюють можливість точного прогнозування основних показників бюджету та їх оцінювання.
«Щодо основних ризиків Держбюджету, то збільшення доходів державного бюджету передбачено досягти насамперед за рахунок підвищення ставок військового збору й акцизного податку, девальвації гривні, зростання імпорту, цін, а також коштів НБУ. Водночас, з урахуванням основних прогнозних макропоказників економічного та соціального розвитку України на 2025 рік і поданих разом із законопроєктом прогнозних розрахунків й обґрунтувань, є ризики ненадходження окремих доходів у передбачених законопроєктом обсягах. Зокрема, це стосується обсягів ПДВ із ввезених на митну територію України товарів і ввізного мита», – зазначила Ольга Піщанська.
Серед пріоритетів бюджету Голова Рахункової палати виокремила видатки на оборону, які становитимуть 56% всіх видатків. Другі за обсягом – видатки на соціальний захист. При цьому в умовах дефіциту власних коштів їх обсяги значним чином залежатимуть від підтримки міжнародних партнерів.
Окрім цього, Ольга Піщанська зауважила, що в умовах війни власний ресурс країни залишатиметься обмеженим, тож майже половину усіх фінансових ресурсів державного бюджету передбачається залучити від державних запозичень.
Також Голова Рахункової палати наголосила на важливості оперативного розгляду законопроєкту про Державний бюджет-2025, адже від цього залежить своєчасність ухвалення передбачених у бюджетному законодавстві нормативних актів, необхідних для проведення нагальних видатків з початку наступного року.
Своєю чергою перший заступник Міністра фінансів Денис Улютін вказав на важливість збалансованості та відповідності бюджету параметрам, погодженим з міжнародними партнерами.
Голова Комітету ВРУ з питань бюджету Роксолана Підласа за підсумками розгляду окреслила основні зміни, які Комітет пропонує Урядові внести до проєкту державного бюджету: усі джерела наповнення Дорожнього фонду (це 43,2 млрд грн у наступному році) спрямувати до загального фонду бюджету на першочергові потреби, насамперед потреби національної безпеки та оборони; щонайменше 2 мдрд грн - на гуманітарне розмінування; так звана «чорнобильська пенсія»/доплата непрацюючим пенсіонерам у зоні відселення буде виплачуватись лише тим, хто дійсно жив у зоні відчуження з 1986 по 1993 рік та інше.
Нагадаємо, на проблему масової реєстрації пенсіонерів у зонах відчуження Рахункова палата звернула увагу в межах аудиту ефективності на тему «Стійкість Пенсійного фонду України в умовах воєнного стану».
За підсумком засідання Комітет рекомендував Верховній Раді України прийняти за основу і в цілому проєкт Постанови Верховної Ради щодо висновків та пропозицій до проєкту закону про Державний бюджет України на 2025 рік, а також таблицю пропозицій суб'єктів права законодавчої ініціативи. У разі прийняття цієї Постанови, проєкт Закону про Державний бюджет України на 2025 рік вважатиметься прийнятим у першому читанні.