Рахункова палата перейматиме досвід роботи з персоналом у колег з Офісу урядової підзвітності США

07.11.2024 11:18

Про впровадження сучасної моделі компетенцій аудиторів Рахункової палати, нових кваліфікаційних вимог, оновлення системи професійного навчання та залучення молодих фахівців йшлося під час координаційної зустрічі керівництва Рахункової палати із представниками проєкту «Зміцнення спроможності Рахункової палати», що реалізується Центром досконалості аудиту Офісу урядової підзвітності США (CAE/GAO), зокрема експертами Центру Джозефом Крістоффом, Айлін Ларенс та директором CAE Кейт Сіггеруд.

Рахункову палату на зустрічі представляли Голова Ольга Піщанська, т. в. о. Секретаря Рахункової палати – керівника апарату Василь Невідомий, заступник директора Департаменту по роботі з персоналом Ірина Хаменко. У зустрічі також взяли участь експерти проєкту міжнародної технічної допомоги «Продовження програми підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM)» Інгуна Судраба та Пітер Латті.

Ольга Піщанська подякувала партнерам за підтримку Рахункової палати у процесі реформування та наголосила на важливості нещодавно ухвалених парламентом змін до Закону України «Про Рахункову палату». Адже вони значно підвищують вимоги до рівня знань і навичок аудиторів та розширюють перелік повноважень для всієї інституції.

Американські колеги проходили через схожу реформу у 90-х роках минулого століття, тож мають колосальний досвід, зокрема і щодо розвитку системи управління персоналом. Міжнародні партнери та експерти з проєкту EU4PFM раніше висловили готовність сприяти впровадженню системи компетенцій у Рахунковій палаті та розвиткові професійних навичок українських аудиторів. 

Так, колеги з GAO під час обговорення розповіли, як працює система мотивації персоналу та система підготовки нових фахівців у їхній інституції. Зокрема, для нових співробітників діють спеціальні програми підготовки з наступним тестуванням. Співробітники GAO мають дворічний випробувальний строк роботи, за результатами приймається рішення щодо їхнього кар’єрного зростання.

Своєю чергою Ольга Піщанська зазначила, що Рахункова палата уже має напрацьовану «дорожню карту» для реформування внутрішніх підходів до роботи з персоналом, але повною мірою застосовувати у цьому процесі міжнародні стандарти ISSAI 150 поки що не є можливим через обмеження у чинному законодавстві.

«Якщо нещодавно ухвалені зміни до Закону України «Про Рахункову палату» наберуть чинності, то ці перешкоди буде нівельовано. Водночас оскільки Закон набуде чинності одразу після його підписання Президентом України та оприлюднення, то ми маємо бути готові уже зараз реалізовувати поставлені у ньому завдання. Ми уже розробляємо деталізовані процедури підбору, найму, навчання та оцінки персоналу відповідно до стандартів ISSAI150», – зазначила Голова Рахункової палати.

Ольга Піщанська зауважила, що уже затверджені Кодекс етики Рахункової палати, Положення «Про комітет з питань етики» і персональний склад цього комітету, створено робочу групу з розроблення пропозицій щодо структури апарату Рахункової палати, напрацьовується алгоритм дій щодо впровадження системи компетенцій тощо.

Водночас, за словами Голови Рахункової палати, після набрання чинності нещодавно ухвалених змін до Закону України «Про Рахункову палату» інституція зобов’язана розробити ще низку нормативних документів, що стосуються, зокрема, вимог до компетенції державних аудиторів, переліку документів, що засвідчують рівень професійних знань тощо.

«Підхід американських колег до питань розвитку та управління аудиторським складом є прийнятним і для Рахункової палати. Було б добре у процесі підготовки до імплементації змін до законодавства активізувати співпрацю з колегами у цьому напрямі. Однак, незалежно від змін до законодавства, ми декларуємо необхідність переходу від автоматичного нарахування зарплат аудиторам до впровадження мотиваційних підходів щодо оплати праці, що базуватиметься на показниках продуктивності кожного аудитора», - наголосила Ольга Піщанська.

 

Довідково: «Проєкт зміцнення спроможності Рахункової палати» реалізується Центром досконалості аудиту Офісу урядової підзвітності США (CAE GAO) за підтримки USAID, який співпрацює з Рахунковою палатою з 2023 року. Його мета:

- зміцнити інституційну незалежність та практику проведення аудитів Рахунковою палатою згідно з Міжнародними стандартами вищих органів аудиту (ISSAI);

- здійснити підготовку до виконання значущої ролі у забезпеченні прозорості та підзвітності заходів з відновлення та відбудови України шляхом вдосконалення спроможності Рахункової палати здійснювати належний аудит, нагляд і звітування щодо всіх ресурсів іноземного та українського походження тощо.