Кабінет Міністрів України удосконалив процес фіксації фактів шкоди, завданої навколишньому природному середовищу внаслідок збройної агресії РФ, в тому числі збитків власникам землі та землекористувачам. Відповідні рішення ухвалені на виконання рекомендацій Рахункової палати, наданих за результатами аналізу поточного стану щодо оцінки соціально-економічних втрат у сфері сільського господарства.
До початку широкомасштабного вторгнення сільське господарство було основним джерелом доходу для 17,2 % населення. Через збройну агресію РФ проти України ця сфера суттєво постраждала і зазнає дедалі більших втрат.
Аудитори встановили, зокрема, що на 1 квітня 2023 року втрати у сфері сільського господарства становили 897,3 млрд грн, а шкода, завдана ґрунтам та земельним ділянкам, – 867,9 млрд гривень. При цьому аудитори зазначають, що така оцінка шкоди та збитків є аналітичною і неповною, а отже, і недостатньо доказовою у судовому розгляді.
Ці обставини значно ускладнюють у подальшому процес відшкодування, тож Рахункова палата рекомендувала об’єктам контролю удосконалити методичні підходи до визначення розміру шкоди та збитків, завданих суб’єктам господарювання.
На виконання рекомендацій постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2023 року № 783 «Деякі питання функціонування сервісу фіксації фактів заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії Російської Федерації «ЕкоЗагроза» затверджено:
– Положення про деякі питання функціонування сервісу фіксації фактів заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії Російської Федерації «ЕкоЗагроза»;
– Порядок фіксації фактів заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії Російської Федерації;
– Порядок організації та проведення огляду (обстеження) місця заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії Російської Федерації.
Також, постановами Кабінету Міністрів України від 01 березня 2024 № 236 та від 10 травня 2024 № 542 внесено зміни до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
Крім цього, обласними військовими державними адміністраціями здійснюється роз'яснювальна робота сільськогосподарським підприємствам (господарствам) щодо фіксації, обрахунку та інформування про завдані шкоду і збитки з метою отримання компенсації у подальшому.
Оскільки рекомендації Рахункової палати об’єктами контролю виконані в повній мірі, контроль за виконанням рекомендацій завершений.