Групи аудиторів Рахункової палати за спільними операційними програмами прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства 2014–2020 (далі – ППС ЄІС) та Interreg NEXT 2021–2027 відзвітували про свою роботу за 2024 рік. Інформація викладена у відповідному звіті, який схвалила Рахункова палата.
У 2024 році в Україні продовжувалася реалізація чотирьох ППС ЄІС 2014–2020*:
- «Україна – Польща – Білорусь» (співпрацю з Білоруссю призупинено);
- «Україна – Угорщина – Словаччина – Румунія»;
- «Україна – Румунія»;
- «Басейн Чорного моря».
Також розпочато реалізацію чотирьох програм Interreg NEXT 2021–2027**:
- «Польща – Україна»;
- «Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна»;
- «Румунія – Україна»;
- «Басейн Чорного моря».
За цими програмами реалізуються проєкти, спрямовані на вирішення проблем, пов’язаних з інфраструктурою, екологією, соціальним розвитком, освітою, культурою, туризмом, збереженням етнографічної спадщини, інтеграцією людей з інвалідністю у суспільну діяльність тощо. Програми реалізуються у прикордонних з Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією регіонах, а також тих, що мають вихід до моря.
У квітні – липні 2024 року Групою аудиторів були проведені два системні аудити за програмами Interreg NEXT «Румунія – Україна» та «Басейн Чорного моря», під час яких оцінювалася національна частина систем управління та контролю, зокрема в частині завдань Національного органу управління (Секретаріат Кабінету Міністрів України) та Національного контролера (Державна аудиторська служба).
За результатами аудитів виявлено такі недоліки:
- відсутність затвердженого порядку функціонування системи управління та контролю за програмами Interreg NEXT;
- невизначеність процедур для управлінських перевірок Національним контролером;
- відсутність процедур для запобігання та виявлення шахрайства учасниками програм тощо.
У листопаді 2024 року Групою аудиторів було проведено моніторинг виконання рекомендацій, наданих за згаданими двома аудитами, та встановлено, що Кабінетом Міністрів України і Держаудитслужбою виконано більшість з них. Зокрема, розроблено та прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2024 р. № 1268 «Про запровадження системи управління та здійснення контролю за виконанням програм транскордонного та транснаціонального співробітництва Interreg та Interreg NEXT», яка:
- визначила механізм функціонування системи;
- врегулювала питання проведення управлінських перевірок;
- врегулювала питання запобігання, виявлення та усунення шахрайства в межах виконання програм.
Відтак аудитори підвищили свою оцінку функціонування системи управління та контролю за програмами.
Результати здійснених системних аудитів та моніторингу виконання наданих рекомендацій були надіслані Рахунковому суду Румунії (Аудиторський орган програм) та погоджені з об'єктами контролю.
Усі завдання, які надходили протягом 2024 року від аудиторських органів держав – членів ЄС, були виконані групами аудиторів своєчасно та в повному обсязі.
Інформація щодо заходів, здійснених групами аудиторів, зокрема проведених аудитів, їх результатів та стану виконання рекомендацій, наданих за їх результатами, щоквартально подавалась Уряду України, який своєю чергою інформує Єврокомісію про стан виконання операційних висновків за результатами засідань Кластера 5 Підкомітету з питань економіки та іншого галузевого співробітництва Комітету асоціації між Україною та ЄС. Зазначеними операційними висновками, серед іншого, передбачене забезпечення Україною ефективного функціонування систем управління та контролю за програмами Interreg NEXT 2021–2027.
Довідково
*У грудні 2016 року Уряд України та Єврокомісія підписали чотири угоди про фінансування спільних операційних програм прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства. Загальний бюджет програм ППС ЄІС, які реалізуються в Україні, – близько 403 млн євро, близько 90% з яких – кошти ЄС, що виділяються на безповоротній основі.
**У листопаді 2023 року Уряд України схвалив угоди про фінансування чотирьох програм транскордонного та транснаціонального співробітництва програмного періоду 2021–2027 років Interreg NEXT. Загальний бюджет цих програм, які реалізуються в Україні, становить близько 500 млн євро, близько 90% з яких – кошти ЄС, що виділяються на безповоротній основі.