Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики на засіданні 13 січня розглянув Звіт Рахункової палати про результати координованого аудиту щодо цілі 6 Цілей сталого розвитку ООН «Забезпечення наявності та раціонального використання водних ресурсів і санітарії для всіх».
За результатами розгляду комітетом цього питання було прийнято рішення взяти до відома інформацію Рахункової палати щодо Спільного звіту та рекомендовано Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів, Міністерству розвитку громад та територій, а також Державному агентству водних ресурсів України забезпечити організацію виконання у повному обсязі наданих за результатами аудиту рекомендацій.
Своєю чергою заступник Голови Рахункової палати Сергій Ключка під час виступу на засіданні комітету подякував народним депутатам за увагу до питань, охоплених аудитом, та зауважив, що з 20 рекомендацій Рахункової палати, наданих за результатами національного аудиту, 15 – уже виконані або перебувають на стадії постійного виконання, ще 5 рекомендацій – заплановані до виконання після скасування воєнного стану.
Також присутні на засіданні комітету представники об’єктів контролю повідомили, що ними, зокрема, було вжито низку заходів: переглянуто порядок використання коштів для першочергового забезпечення сільських населених пунктів централізованим водопостачанням, ухвалено плани управління для 9 річкових басейнів, введено в експлуатацію низку новозбудованих та не пошкоджених військовою агресією водогосподарських об’єктів, змінено порядок здійснення державного моніторингу вод з метою унормування процедури визначення екологічного та хімічного стану масивів поверхневих вод тощо.
Нагадаємо, відповідний контрольний захід проводився спільно з вищими органами аудиту Республіки Польща, Республіки Сербія, Республіки Хорватія та Угорщини (координатор аудиту). Кожна країна в межах свого національного аудиту самостійно ідентифікувала внутрішні проблемні питання використання водних ресурсів та санітарії.
На базі наданих за результатами національних аудитів рекомендацій були підготовлені спільні рекомендації ВОА країн-учасниць контрольного заходу, які рекомендували урядам своїх держав:
– покращити координацію між державними органами та зацікавленими сторонами щодо реалізації цілі 6;
– чітко визначити ролі та відповідальність національних органів влади;
– створити інтегровані бази даних для обміну інформацією щодо стану водних ресурсів;
– вдосконалити процеси моніторингу та подання звітності;
– надавати пріоритет інвестиціям в інфраструктуру, впровадженню новітніх технологій тощо.
Довідково.
Національний аудит Рахункової палати щодо ефективності виконання заходів, спрямованих на досягнення цілі 6 «Забезпечення доступності та сталого управління водними ресурсами та санітарією» Цілей сталого розвитку України на період до 2030 року охопив 2019–2022 роки. А відповідний Звіт та рішення були ухвалені на початку червня 2023 року. Аудитом, зокрема, засвідчено, що доступ населення України до якісної питної води обмежений. Централізованим водопостачанням забезпечено близько 65,2% населення країни (25% жителів сіл та 98% жителів міст).