21 січня Голова Рахункової палати Ольга Піщанська та Президент Рахункової палати землі Гессен доктор Вальтер Валлманн підписали Спільну заяву щодо цивільного захисту та протидії надзвичайним ситуаціям у комунальних закладах загальної середньої освіти.
Паралельні аудити безпеки у школах інституції завершили минулого року. Так, Рахункова палата України з грудня 2023 року по липень 2024 року провела аудит ефективності «Цивільний захист у комунальних закладах загальної середньої освіти», зокрема, протестувавши 3103 школи у п’яти областях. Паралельно Рахункова палата землі Гессен охопила аудитом 282 середні школи регіону.
У Спільній заяві представлено висновки та рекомендації щодо обох аудиторських заходів із порівнянням їхніх результатів.
Зокрема, встановлено, що у школах Гессену забезпечення протипожежної безпеки значно краще, ніж в українських. В Україні 54 % протестованих шкіл не мають належних систем протипожежного захисту, а 7,8 % – первинних засобів пожежогасіння. Натомість у Гессені всі перевірені школи обладнані такими системами.
Водночас результати щодо інших складових системи цивільного захисту в українських школах значно кращі. До прикладу, в Україні 53,1 % шкіл користуються послугами кваліфікованих співробітників охорони, а 36,9 % - обладнані системами відеоспостереження. Натомість у Гессені 84,4 % закладів не застосовують таких засобів безпеки, а понад 99 % не мають укриттів (в Україні цей показник становить 41 %).
В Україні більшість шкіл мають плани евакуації (98 %) та практикують евакуації (90 %). У Гессені таких заходів практично немає. Аварійне електропостачання в Україні охоплює 67 % шкіл, у Гессені – 36 %.
Доктор Вальтер Валлманн під час обговорення результатів аудиту зазначив, що отримані дані допоможуть Німеччині визначити ключові потреби для покращення цивільного захисту шкіл. Своєю чергою Ольга Піщанська наголосила, що в Україні вже зроблено низку кроків на виконання наданих за результатами цього аудиту рекомендацій. Зокрема, затверджено Методику оцінки ризиків у системі освіти, пов’язаних зі збройною агресією рф, змінено порядок використання субвенцій, що виділяються на будівництво укриттів, а також посилено охорону 402 шкіл у 9 регіонах.
Підписання Спільної заяви за результатами аудиту відбулося в межах 22-ї зустрічі Робочої групи «Європа» у м. Дармштадт. У заході беруть участь представники рахункових палат федеральних земель Німеччини, Федеральної рахункової палати Німеччини (є організатором заходу), а також запрошені учасники.
Крім того, аудитори обговорювали результати міжнародного координованого аудиту «Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб», який Рахункова палата проводила спільно з Федеральною Рахунковою палатою Німеччини. Про результати цього аудиту розповів, зокрема, Президент Федеральної рахункової палати Німеччини Кай Шеллер. За підсумками аудиту буде підготовано спільний звіт.
Також під час зустрічі аудитори Рахункової палати обговорили планування з Рахунковою палатою федеральної землі Гессен нового паралельного аудиту щодо цифровізації шкільної освіти. Захід планується провести цього року. Зокрема, було обговорено можливі ключові питання аудиту та альтернативні варіанти проведення вибірки обʼєктів, які будуть охоплені аудитом. При цьому, як зауважив доктор Вальтер Валлманн, новий аудит передбачатиме більше безпосередніх контактів між українськими та німецькими аудиторами.
Під час робочої поїздки делегація Рахункової палати також зустрілася з президенткою парламенту (ландтагу) землі Гессен Астрід Валлманн. Під час зустрічі президентка ландтагу висловила підтримку Україні та її народу, а також відзначила результативність співпраці Рахункової палати Гессену та ВОА України. Ольга Піщанська у відповідь подякувала за слова підтримки та розповіла про роль Рахункової палати у процесі контролю за використанням коштів міжнародної допомоги.