Про досвід Суду аудиторів (ВОА) Франції щодо аудиту місцевих бюджетів та взаємодії з регіональними підрозділами, можливе застосування цього досвіду Рахункової палатою, а також стажування аудитора Рахункової палати у ВОА Франції йшлося 10 лютого під час зустрічі керівництва Рахункової палати з представниками багатосекторальної програми міжнародної технічної допомоги mAIDan Ukraine (реалізується Французькою агенцією Міжнародного технічного співробітництва Expertise France, далі - Програма).
Довідково. Програма mAIDan Ukraine є частиною технічної допомоги Франції для України, що спрямована на підтримку процесу відновлення та європейської інтеграції. На сьогодні у межах цієї програми Expertise France реалізує проєкт «Держаудитслужба», а також розпочався діалог щодо можливостей надання допомоги для Рахункової палати.
В обговоренні взяли участь Голова Рахункової палати Ольга Піщанська, заступник Голови Рахункової палати Сергій Ключка, т. в. о. Секретаря Рахункової палати – керівника апарату Василь Невідомий, експертка Програми mAIDan Ukraine Віржіні Ма-Дюпон та інші фахівці.
Ольга Піщанська відзначила, що завдяки попередній співпраці українські аудитори уже ознайомлені з основними принципами роботи системи фінансового контролю у Франції та розподілом повноважень між її складовими.
«Поглиблене дослідження формату та принципів співпраці між органами фінансового контролю Франції певною мірою може бути корисним для України. Зокрема, у процесі реалізації зовнішнього фінансового контролю відповідно до міжнародних стандартів такий досвід може бути використаний під час аудитів місцевих бюджетів», – зауважила Голова Рахункової палати.
Василь Невідомий зі свого боку наголосив, що аудити використання коштів місцевих бюджетів є особливо важливими з урахуванням проведеної реформи децентралізації.
«Для нас також важлива співпраця з французькою стороною для розуміння усіх можливостей взаємодії з місцевою владою та зацікавленими сторонами в частині як аудиту місцевих бюджетів, так і інфраструктурних проєктів, зокрема тих, які реалізуються коштом міжнародних донорів», – зазначив Василь Невідомий.
Окремо під час зустрічі обговорили роботу регіональних судів аудиторів Франції. Вони мають значну автономію, а Рахункова палата в Україні також планує розвивати свої підрозділи у регіонах, розширюючи спектр їхніх завдань та сфери відповідальності.
Своєю чергою Віржіні Ма-Дюпон детально розповіла представникам Рахункової палати, зокрема, про організацію взаємовідносин Суду аудиторів Франції з місцевою владою, а також про специфіку аудитів місцевих бюджетів у її країні.
За підсумками зустрічі експерти програми mAIDan Ukraine запропонували організувати кілька онлайн-зустрічей з фахівцями регіональних судів аудиторів Франції для обговорення практики проведення аудитів місцевих бюджетів, що може бути застосована у роботі Рахункової палати.
Також учасники обговорили деталі майбутнього стажування фахівця Рахункової палати у Суді аудиторів Франції з можливістю його залучення до одного з етапів аудиту місцевих бюджетів.