Забезпечення українців якісною питною водою: як цьому допоможе аудит Рахункової палати

19.02.2025 14:42

В Україні введено європейські вимоги до допустимого вмісту окремих речовин у питній воді, задекларовано цілі щодо енергетичної модернізації водоканалів, а також затверджено плани управління басейнами окремих річок. Такими є перші результати виконання рекомендацій, наданих урядам країн-учасниць за підсумками міжнародного спільного аудиту щодо Цілі 6 Цілей сталого розвитку ООН «Забезпечення наявності та раціонального використання водних ресурсів і санітарії для всіх», та рекомендацій, наданих Рахунковою палатою за результатами аудиту ефективності виконання заходів, спрямованих на досягнення цілі 6 «Забезпечення доступності та сталого управління водними ресурсами та санітарією» Цілей сталого розвитку України на період до 2030.

Спільний аудит проводився вищими органами аудиту Сербії, Хорватії, Польщі, України та Угорщини (як координатором аудиту). Звіт за результатами цього аудиту підготовлено на основі результатів національних контрольних заходів, наданих кожною країною.  

За підсумками аудиту задля досягнення економічного та ефективного використання наявних водних ресурсів урядам країн-учасниць надано низку рекомендацій: покращити координацію між державними органами та зацікавленими сторонами у водному секторі, вдосконалити моніторинг і звітність, надати пріоритет інвестиціям в інфраструктуру, впроваджувати новітні технології тощо.  

У межах виконання цих рекомендацій та рекомендацій національного аудиту, Кабінет Міністрів України затвердив плани управління річковими басейнами Дніпра, Дністра, Дону, Вісли, Південного Бугу, річок Причорномор’я, річок Приазов’я, річок Криму та Дунаю. Затверджено також Державну цільову економічну програму енергетичної модернізації підприємств водопостачання та водовідведення, що перебувають у державній або комунальній власності на період до 2030 року.

Окрім цього, органи виконавчої влади розпочали урегулювання невідповідностей положень законодавства і нормативних актів у сфері питного водопостачання та водовідведення вимогам законодавства ЄС.

Зокрема, Міністерство розвитку громад та територій України розробило законопроєкт щодо удосконалення норм законодавства у сфері питного водопостачання та водовідведення, який наразі опрацьовується.

Наказом Міністерства охорони здоров’я України внесено зміни до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» і «Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру». Цими нормами встановлюються відповідні вимоги щодо захисту здоров’я населення від радіоактивних речовин у питній воді.

Рахункова палата продовжує моніторинг виконаних рекомендацій за цим аудитом та буде інформувати про їх реалізацію громадськість.

 

Довідково: Національний аудит Рахункової палати щодо ефективності виконання заходів, спрямованих на досягнення цілі 6 «Забезпечення доступності та сталого управління водними ресурсами та санітарією» Цілей сталого розвитку України на період до 2030, охопив 2019–2022 роки.  Відповідні Звіт та рішення були ухвалені на початку червня 2023 року.