Єдність у контролі: підписано Меморандум між Рахунковою палатою та Аудиторською Радою Ukraine Facility

28.03.2025 17:36

27 березня 2025 року підписано Меморандум про співпрацю між Рахунковою палатою з Аудиторською Радою Ukraine Facility. У документі сторони зобов’язуються співпрацювати та підтримувати одна одну, обмінюючись інформацією, нормативно-методичною документацією, аудиторськими звітами та іншими документами щодо впровадження Ukraine Facility. Також йдеться про поглиблення  діалогу у сфері управління та контролю за  державними фінансами, результатів зовнішнього аудиту та вивчення можливостей спільної аудиторської діяльності, оцінювання й методологічної співпраці. 

Від Рахункової палати підпис під Меморандумом поставила Голова Ольга Піщанська,  від Аудиторської Ради Ukraine Facility – її Голова Марек Белка.

У зустрічі з нагоди підписання Меморандуму також взяли заступник Голови Рахункової палати Сергій Ключка, т. в. о. Секретаря Рахункової палати – керівника апарату Василь Невідомий, представники профільних департаментів інституції, а також представники Аудиторської Ради та Секретаріату Ukraine Facility, зокрема заступник Голови Аудиторської Ради Хайс де Вріс, голова Секретаріату Аудиторської Ради Нільс Вестфал та інші експерти.

Рахункова палата, здійснюючи незалежний зовнішній аудит, є частиною реалізації Плану Ukraine Facility.

«Ми готові посилювати обмін інформацією безпосередньо з Аудиторською Радою Ukraine Facility та зацікавлені в обміні даними щодо тих аудитів, які проводяться Рахунковою палатою і мають відношення до проєктів, що фінансуються цією програмою підтримки України від Європейського Союзу, або стосуються виконання плану реформ у межах Плану Ukraine Facility», – наголосила Ольга Піщанська перед підписанням Меморандуму.

Голова Рахункової палати наразі перебуває з робочою поїздкою у Німеччині, тож онлайн подякувала партнерам за співпрацю та розповіла деталі окремих аудитів Рахункової палати, що стосуються тематики заходів Плану Ukraine Facility.

Під час обговорення напрямів для співпраці Марек Белка наголосив: Аудиторська Рада прагне бути радником та партнером для українських інституцій, включених до Плану Ukraine Facility. За його словами, головні питання порядку денного  – виклики, з якими органи можуть стикнутися під час імплементації Плану, їхня співпраця  та роль кожного у процесі євроінтеграції. 

 

Учасники зустрічі обговорили інші актуальні для партнерів з Аудиторської Ради питання, зокрема заходи, що стосуються контролю публічних закупівель. Заступник Голови Рахункової палати Сергій Ключка зауважив, що у цій сфері Рахункова палата має найбільш широкий інструментарій для контролю, адже може перевіряти не лише відповідність закупівель нормативній базі, а й робити висновки про ефективність цих закупівель. 

Т. в. о. Секретаря Рахункової палати – керівника апарату Василь Невідомий  детально розповів колегам з Аудиторської Ради про оновлення робочих процесів у Рахунковій палаті, міжнародні заходи з обміну аудиторським досвідом та результати уже здійснених аудитів коштів партнерської підтримки.

«Загалом на 2025 рік ми запланували 18 аудитів, що стосуються тематики Плану  Ukraine Facility. У нашому робочому плані – чотири аудити фінансової звітності за проєктами Світового банку. Минулоріч ми вже провели два аудити за такими проєктами. Результати цих аудитів є надзвичайно важливими, адже ця підтримка забезпечує стійкість нашої держави, дає змогу нам надалі рухатися у напрямі європейської інтеграції», – зазначив Василь Невідомий.

Нагадаємо, у січні цього року Рахункова палата та Секретаріат Аудиторської Ради Ukraine Facility, який функціонує у Києві, домовилися про співпрацю.   

Довідково. Ukraine Facility – програма фінансової допомоги Україні від Європейського Союзу. Протягом 2024–2027 років 50 мільярдів євро від ЄС буде виділено на фінансування держбюджету, стимулювання інвестицій та надання технічної підтримки в реалізації цієї програми. Програма реалізується відповідно до Плану Ukraine Facility, який передбачає впровадження реформ, що стануть  основою для  економічного відновлення та подальшого розвитку, а також інтеграції України до ЄС.

Згідно з Регламентом щодо Ukraine Facility, місія Аудиторської Ради – допомогти Європейській Комісії в оцінці ефективності систем управління та контролю в Україні щодо коштів, наданих у рамках Ukraine Facility, запобігти неналежному управлінню коштами.