Ознайомитися з особливостями фокус-аудитів, дослідити їх вплив на підвищення ефективності державного управління та поділитися власними напрацюваннями змогли фахівці Рахункової палати завдяки дводенному тренінгові, організованому Національним аудиторським офісом Великої Британії (НАО). Захід відбувся у м. Голавіце (Республіка Польща).
Під час цієї поїздки з українськими колегами досвідом проведення фокус-аудитів також поділилися фахівці Вищої палати контролю Польщі.
У тренінгах взяли участь члени Рахункової палати Кирило Клименко та Єлизавета Пушко-Цибуляк, а також тринадцять аудиторів.
Довідково: Фокус-аудити – це контрольні заходи, які відрізняються від традиційних аудитів своєю оперативністю (12–14 тижнів) та меншою кількістю проблемних питань. Зазвичай вони стосуються гострих тем, що становлять суспільний інтерес та потребують оперативного реагування.
Аудитори Рахункової палати під час тренінгів ознайомилися з концепцією фокус-аудитів, їхніми особливостями, історією розвитку підходів до проведення оперативних аудитів НАО, дослідили вплив фокус-аудитів на підвищення ефективності державного управління, а також поділилися власними напрацюваннями щодо проведення фокус-аудитів. Окрім цього, учасниками тренінгів було проаналізовано окремі кейси з проведення фокус-аудитів ВОА Великої Британії та Польщі.
Рахункова палата проведе у 2025 році щонайменше чотири таких заходи. Вони стосуватимуться збереження страхового фонду документації України, держпідтримки сільськогосподарських товаровиробників, виконання завдань Експертною службою МВС та державної підтримки кінематографії.
За підсумками тренінгів член Рахункової палати Кирило Клименко подякував британським та польським колегам за роботу з Рахунковою палатою у цьому новому для українських аудиторів напрямі.
«Для Рахункової палати дуже корисно на даному етапі імплементації нових підходів у діяльності перейняти практичні підходи, які застосовує НАО для проведення фокус-аудитів. Чіткі правила та водночас гнучкість методології при дослідженні різних тем, сприятимуть швидкому початку аудиту і оперативному досягненню результатів контрольного заходу», – зауважив він.
Єлизавета Пушко-Цибуляк окремо висловила вдячність ВОА Великої Британії за надану підтримку в межах проведення першого фокус-аудиту Рахункової палати щодо реалізації проєкту із закупівлі безпілотних авіаційних систем та засобів моніторингу українсько-польського кордону.
«Під час його проведення та представлення результатів дослідження ми отримали рекомендації від НАО з питань застосування практичного підходу, який використовується як у Великій Британії, так і в інших країнах. Водночас тренінг, який пройшли наші аудитори днями, допоміг учасникам і закріпити наявні навички, і набути нові», – зазначила Єлизавета Пушко-Цибуляк.
Нагадаємо, під час проведення згаданого фокус-аудиту у 2024 році Рахункова палата встановила причину проблем із закупівлею засобів моніторингу українсько-польського кордону на загальну суму 7 млн євро.
Навчальна поїздка відбулася в межах діяльності Проєктної групи EUROSAI «Підтримка Рахункової палати з боку EUROSAI», що створена у 2023 році за ініціативи НАО Великої Британії.
Нагадаємо, 20 березня під час засідання проєктної групи обговорили пріоритетні напрями подальшої роботи на 2025 рік.