Ефективне використання субвенцій: Рахункова палата проаналізувала виконання її рекомендацій у сфері міжбюджетних відносин

10.04.2025 11:16

Удосконалено систему надання та використання окремих субвенцій,  підвищено рівень безпеки учнів та працівників шкіл, поліпшено якість медичних послуг та посилено соціальний захист населення – такими є основні підсумки виконання об’єктами контролю у сфері міжбюджетних відносин рекомендацій Рахункової палати, наданих за результатами аудитів, проведених у  2018–2024  роках.  Відповідний звіт затвердили на засіданні Рахункової палати 8 квітня.

Як зазначив відповідальний за цей контрольний захід заступник Голови Рахункової палати Сергій Ключка, аналіз впровадження рекомендацій дасть змогу підвищити рівень та ефективність їх виконання, зокрема і за рахунок перегляду частини рекомендацій з урахуванням  викликів сьогодення.

Загалом за  вказаний період інституція провела 33 аудити ефективності використання субвенцій, обсяг перевірених коштів в межах яких склав становив понад 45 млрд гривень.

Вибірковий аналіз виконання рекомендацій за цими заходами засвідчив:  об’єкти контролю виконали більше половини наданих рекомендацій. Основні труднощі з упровадженням рекомендацій виникають, зокрема, через недостатній контроль, затримки в ухваленні рішень та обмежені фінансові ресурси. Частина рекомендацій втратила актуальність з огляду на повномасштабне вторгнення рф.

 

Загалом виконання рекомендацій вплинуло на вдосконалення нормативно-правової бази, організаційно-адміністративної діяльності й фінансового управління у сфері міжбюджетних відносин:

– внесено зміни  до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, а також унормовано використання субвенцій на окремі заходи освіти та охорони здоров’я;

– унормовано використання коштів дорожнього фонду, а також питання габаритно-вагового контролю та автоматичної фіксації відповідних порушень;

– затверджено Типовий перелік засобів навчання та обладнання для навчальних кабінетів початкової школи;

– забезпечено оновлення механізмів безпеки у школах, включаючи облаштування укриттів, посилення охорони;

– актуалізовано питання цивільного захисту в програмах для початкової та середньої школи;

– затверджено Порядок розрахунку граничних оптово-відпускних цін на лікарські засоби та Порядок реімбурсації лікарських засобів;

– внесено зміни до Порядку надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», а також визначено порядок грошової компенсації такої допомоги та інші. 

 

Рахункова палата продовжить моніторинг виконання рекомендацій, які не втратили своєї актуальності, та повідомлятиме громадськість про рівень їх виконання. Звіт та рішення Рахункової палати будуть надіслані Верховній Раді України, а також опубліковані на офіційному вебсайті інституції.