Створено можливості для завершення розпочатих у попередніх роках проєктів відбудови та усунуто окремі виявлені недоліки втілення цих проєктів у регіонах на виконання рекомендацій Рахункової палати, наданих за результатами аудиту «Територіальні громади у війну: відновлення соціальної та критичної інфраструктури».
Нагадаємо, аудит засвідчив, що Міністерство розвитку громад та територій України (далі – Мінрозвитку), місцеві органи влади та органи місцевого самоврядування протягом 2023 року та І півріччі 2024 року не забезпечили ефективного контролю за реалізацією проєктів відбудови за кошти субвенції з державного бюджету.
За кошти субвенції планувалося реалізувати у 2023-2025 роках 336 проєктів відбудови. Однак, у 2023 році освоїли лише 36,9 % виділеної суми, а за перше півріччя 2024 року – 16,8 %. Відтак, значна частина проєктів не були завершені у визначений термін.
На виконання рекомендацій Рахункової палати Кабінет Міністрів України затвердив зміни до Порядку використання коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії, завдяки чому невикористані до 1 січня 2025 року кошти дозволено спрямувати на завершення розпочатих у попередні роки проєктів з відновлення.
Своєю чергою Мінрозвитку працює над удосконаленням законодавства у сфері відновлення територій, зокрема доопрацьовує законопроєкт «Про засади відновлення України». Після затвердження Урядом складу територій відновлення Мінрозвитку планує розробити проєкт Плану відновлення та розвитку регіонів у співпраці з органами влади.
Також окремі об’єкти контролю вжили або розпочали заходи для усунення недоліків і порушень, виявлених аудиторами:
- Управління капітального будівництва Одеської міської ради скоригувало завищену вартість робіт на 365,8 тис. грн по двох об’єктах будівництвамагістральних мереж водопроводу у місті. Відповідні зміни відображено в актах виконаних робіт, а зазначену суму враховано під час оплати за грудень 2024 року;
- у чотирьох областях окремі об’єкти контролю вже розпочали роботу з реалізації заходів, спрямованих на повернення до державного бюджету безпідставно нарахованих та сплачених сум ПДВ, включених до вартості будівельно-монтажних робіт за проєктами з будівництва житла;
- обласні та міські адміністрації також повідомили Рахункову палату про ознайомлення з матеріалами аудиту та зазначили, що врахують їх у своїй подальшій роботі.
Наразі об’єкти контролю загалом виконали 15 з 43 наданих Рахунковою палатою рекомендацій. Ще за 27 рекомендаціями – розпочали виконання.
Рахункова палата продовжує моніторинг виконання заходів щодо усунення недоліків і порушень, виявлених за результатами аудиту, та буде інформувати громадськість про досягнуті результати.