Рахункова палата та EU4PFM: практичні кроки до ефективного аудиту закупівель

28.04.2025 16:19

Фахівці Рахункової палати та експерти компоненту 2 «Публічні закупівлі» Проєкту EU4PFM обговорили застосування методичних рекомендацій щодо перевірки публічних закупівель. Йшлося про практичні кейси, сучасні підходи та кращі міжнародні практики проведення аудиту відповідності стосовно публічних закупівель. Зазначені рекомендації були розроблені командою EU4PFM спеціально для аудиторів Рахункової палати. Вони не замінюють стандарти аудиту, методологію чи процедури, які регулюють здійснення Рахунковою палатою аудитів, а доповнюють їх і сприяють підвищенню їх якості.  

Голова Рахункової палати Ольга Піщанська під час зустрічі наголосила, що методичні рекомендації охоплюють усі ключові стадії публічних закупівель і є корисними на етапах планування та проведення аудитів відповідності, під час яких здійснюється, зокрема, і контроль за закупівлями.

«Сьогодні, як ніколи, важливо надавати суспільству об’єктивну інформацію про політику управління закупівлями та ефективність витрачання коштів держави. Ці матеріали є корисними для наших аудиторів у процесі планування та проведення аудитів відповідності, під час яких можуть розглядатися і питання публічних закупівель. Цінним для нас є те, що ці рекомендації враховують підходи, що використовуються ВОА країн-членів ЄС, що відповідає прагненню України гармонізувати свою нормативну базу у сфері закупівель із європейськими стандартами», – зауважила Ольга Піщанська.

Керівник групи експертів EU4PFM Ерікс Мезаліс підтвердив готовність команди і надалі підтримувати реформу публічних закупівель в Україні. Він підкреслив, що Рахункова палата відіграє важливу роль як незалежний аудитор, а її рекомендації справді мають вплив на трансформацію системи.

Міжнародна експертка з аудиту Агнесе Брашмане представила структуру документа та окремі його елементи, зокрема, оцінку державної політики публічних закупівель, загальну оцінку управління функцією публічних закупівель об’єкта аудиту, організацію та документацію процесу закупівель об’єкта аудиту, орієнтовні питання аудиту закупівель, ключові етапи планування та ризики аудиту. Також, пані Агнесе звернула увагу на можливість ознайомлення з судовою практикою ЄС у частині закупівель, що наведена у додатках до рекомендацій.

Член Рахункової палати Геннадій Пліс за підсумками заходу подякував експертам за професійну підтримку та зазначив, що аудитори вже використовують рекомендації у своїй роботі, зауваживши про потребу в подальшому вдосконалені документа в частині пріоритезації ризиків з урахуванням його практичного застосування.

Нагадаємо, Рахункова палата на системній основі аналізує річні звіти Міністерства економіки щодо функціонування системи публічних закупівель, здійснює аудит закупівель як окремий аудиторський захід, так і в межах проведення аудитів відповідності.