Недосконалий облік лісів та недоліки інвентаризації активів: що виявив аудит Національного природного парку «Голосіївський»

02.05.2025 13:15

Відсутність обліку багаторічних насаджень та їх інвентаризації на ділянках площею понад 1700 га, викривлення звітності й ризик втрати земель через самозахоплення виявили аудитори Рахункової палати у процесі проведення фінансового аудиту Національного природного парку «Голосіївський». Аудит проводився у 2024 році, обсяг коштів, охоплених аудитом, становив понад 13,5 млн грн.

Відповідальний за аудит – заступник Голови Рахункової палати Сергій Ключка. Звіт за результатами аудиту затвердили на засіданні 30 квітня 2025 року.

Так, за результатами опрацювання фінансової та бюджетної звітності НПП «Голосіївський», його облікової політики, фінансово-господарських операцій та інших бухгалтерських і реєстрових документів було виявлено помилок на загальну суму майже 2,7 млн грн.

Зокрема, аудитори встановили, що в НПП «Голосіївський» не здійснювалися бухгалтерський облік, інвентаризація та оцінка вартості багаторічних насадженьна 9 ділянках загальною площею 1700 га. Це призвело до заниження загальної балансової вартості основних засобів. До того ж відсутність кількісного обліку лісу на цих ділянках створює ризики їх безповоротної втрати.

Недостатній контроль та облік майна також призвів до самозахоплення 16 земельних ділянок загальною площею близько 3 га в межах території НПП «Голосіївський». За цими фактами у Голосіївському районному суді міста Києва уже розглядається 16 справ.

Також аудитори виявили факти завищення витрат за обмінними операціями на суму 1,1 млн грн та заниження витрат за необмінними операціями на суму 1,24 млн грн через неправильне розкриття у звітності витрат на сплату земельного податку і судового збору. 

Під час обговорення зазначеного Звіту на засіданні члени Рахункової палати особливо наголосили на тому,  що одне із головних завдань НПП «Голосіївський» - збереження та відтворення цінних природних та історико-культурних комплексів і природних об'єктів Київського Полісся, насамперед видів рослинного світу, занесених до Червоної книги України та міжнародних Червоних списків. Тому належний облік таких насаджень вкрай важливий для виконання нацпарком своїх функцій.

 

Як зазначив у межах розгляду звіту Сергій Ключка, за даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, в Україні налічується 80 заповідників і природних національних парків, площа яких становить більше 2 млн га. При цьому лише на третину з них оформлено право постійного користування землею, а багаторічні насадження взагалі не відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності. Це суперечить Національним положенням (стандартам) бухгалтерського обліку в державному секторі.

За підсумками аудиту Рахункова палата надала шість рекомендацій для усунення виявлених порушень та недоліків, зокрема:

Міндовкілля:

– вжити заходів щодо проведення інвентаризації лісів установ природно-заповідного фонду, що належать до сфери його управління;

– вжити заходів щодо розроблення методичних рекомендацій з оцінки вартості багаторічних насаджень у національних природних парках.

НПП «Голосіївський»:

– провести інвентаризацію багаторічних насаджень та відобразити їхню вартість в облікових документах;

– покращити внутрішній контроль для забезпечення достовірного обліку за обмінними та необмінними операціями з дотриманням законодавчих норм;

– внести зміни до облікової політики щодо розкриття інформації про виплати при звільненні працівників тощо.

Зауважимо, що об’єкти контролю під час засідання не погодилися з необхідністю перегляду системи відображення зелених насаджень в облікових документах.

 

«Через відсутність інвентаризації лісів на сьогодні в Україні безкарно відбувається велика кількість незаконних вирубок лісів. Спостерігається відсутність чіткого розуміння загального стану лісових насаджень у державі. Тому ми будемо співпрацювати з Верховною Радою України та Кабінетом Міністрів України для того, щоб об’єкти контролю виконали всі наші рекомендації», - підкреслила Голова Рахункової палати Ольга Піщанська.

Рахункова палата надішле відповідний Звіт Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, Міндовкілля, Мінфіну та НПП «Голосіївський», а також незабаром оприлюднить його на своєму сайті.