На виконання рекомендацій Рахункової палати оновлено Концепцію безпеки закладів освіти та покращено шкільні укриття

07.05.2025 13:35

Задля посилення безпеки учнів у школах Кабінет Міністрів України затвердив зміни до Концепції безпеки закладів освіти, а окремі заклади загальної середньої освіти та їх засновники вже усунули виявлені Рахункової палатою недоліки укриттів шкіл.

Ці кроки здійснено на виконання рекомендацій Рахункової палати, наданих за результатами міжнародного аудиту ефективності на тему «Цивільний захист у комунальних закладах загальної середньої освіти». 

Аудит виявив, що станом на початок 2023 року лише 8117 шкіл були забезпечені власними укриттями, забезпечивши таким чином захист для 2,3 млн учнів і працівників шкіл. Водночас 3128 закладів не мали таких укриттів, тож 926,5 тис. школярів та працівників закладів освіти залишалися беззахисними у разі загроз. Також у 946 школах укриття не були придатними для використання (для 227,9 тис. осіб).

Встановлено, що лише 62% проєктів з облаштування укриттів у школах, на які виділили кошти у 2023 році, були виконані вчасно. Одна з причин такої ситуації – МОН не забезпечило функціонування ефективного механізму розподілу коштів, виділених на створення безпечних умов у закладах освіти, а органи місцевого самоврядування не дотримувалися принципів пріоритетності, розподіляючи ці кошти між проєктами.

За результатами цього аудиту було надано 76 рекомендацій. З них наразі виконано 46 та розпочато реалізацію 26.

Зокрема, затвердженими Урядом змінами до Концепції безпеки закладів освіти визначено ключові показники створення безпечних умов навчання. А МОН надало регіональній владі узгоджений із Міністерством фінансів лист-роз’яснення щодо застосування деяких норм, визначених у порядку та умовах реалізації субвенції на облаштування безпечних умов у школах.

У низці закладів освіти вже вжито додаткових заходів для посилення безпеки: введено в експлуатацію протирадіаційне укриття в одному з закладів освіти на Закарпатті, а у школі на Хмельниччині оновлено маршрути евакуації з урахуванням потреб дітей з інвалідністю.

Окрему увагу аудитори звернули на необхідність систематичного навчання для учнів і вчителів з безпеки та домедичної допомоги. На виконання наданих рекомендацій у школах Дніпропетровської, Київської, Закарпатської, Одеської, Харківської та Хмельницької областей проведено тренінги з евакуації, практичні заняття з дій у разі надзвичайних ситуацій, а також навчання з домедичної допомоги.

Підрозділи Національної поліції України Хмельницької та Львівської областей також поінформували Рахункову палату, що за матеріалами згаданого аудиту розпочато досудові розслідування за ознаками кримінальних правопорушень (службова недбалість та привласнення коштів).

Рахункова палата продовжує моніторинг виконання наданих рекомендацій (пропозицій) та інформуватиме суспільство стан їх виконання.

 

Більше інформації у наших соціальних мережах:

Facebook

Telegram

Instagram

X

LinkedIn

Youtube