Рахункова палата пропонує Урядові доручити головним розпорядникам вжити заходів щодо недопущення зростання простроченої дебіторської заборгованості, зокрема в сфері оборони. На цьому наголосила Голова Рахункової палати Ольга Піщанська під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань бюджету 13 травня, представляючи висновки інституції про результати аналізу виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік».
Ольга Піщанська зауважила, що загалом, попри виклики воєнного стану, державний бюджет було виконано, водночас аудитори встановили окремі недоліки та відхилення, частина з яких є системними. Зокрема, йдеться про значні обсяги дебіторської заборгованості, здебільшого за бюджетними програмами Міністерства оборони України.
«З початку 2024 року така заборгованість зросла на 100 млрд грн – до 294 млрд грн, а прострочена – на 3 млрд грн, до 55 млрд гривень. Основні причини виникнення простроченої заборгованості – затримки із наданням послуг та виконанням робіт, які, зокрема, пов’язані з наслідками повітряних атак», – наголосила Ольга Піщанська.
Окрім цього, Голова Рахункової палати звернула увагу на те, що план надходжень від урядів іноземних держав, міжнародних організацій і донорських установ за підсумком року перевиконаний у 6,9 раза, що може свідчити про певні недоліки планування доходів державного бюджету. Також Ольга Піщанська наголосила на необхідності вчасного затвердження Стратегії управління державним боргом на 2026–2028 роки.
Під час засідання ключові показники Звіту Кабінету Міністрів України про виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» представив Міністр фінансів Сергій Марченко. Посадовець зауважив, що, виконуючи третій бюджет в умовах війни, Уряд вживав заходів щодо покращення роботи цивільної інфраструктури, збереження макрофінансової стабільності та забезпечення фінансування усіх необхідних секторів економіки.
Під час обговорення народні депутати подякували Урядові за роботу щодо виконання державного бюджету, а Рахунковій палаті – за проведений аналіз та надані рекомендації.
За підсумками розгляду Комітет схвалив проєкт постанови, в якому рекомендував Верховній Раді України взяти звіт Уряду до відома, а також надав Кабміну рекомендації проаналізувати висновки Рахункової палати і вжити заходів для усунення виявлених недоліків, недопущення порушень бюджетного законодавства у поточному і наступних бюджетних періодах.
Нагадаємо, 8 травня підкомітет з питань державного фінансового контролю та діяльності Рахункової палати Комітету Верховної Ради України з питань бюджету рекомендував Комітету схвалити цей проєкт постанови.
Більше інформації у наших соціальних мережах: