Валерій Пацкан: Збільшення кількості спільних міжнародних аудитів в сфері природно-техногенної безпеки дозволить запобігати виникненню катастроф

13.06.2019 10:23

Вищі органи аудиту світу повинні збільшити кількість міжнародних координованих аудитів в сфері природно-техногенної безпеки для запобігання виникненню катастроф та мінімізації їх збитків. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан під час 50-го засідання Керівної ради EUROSAI в Юрмалі.

Він наголосив, що питання природно-техногенної безпеки актуально для кожної країни і вимагає все більшої уваги з боку державних структур. «Світова спільнота, на жаль, не завжди встигає своєчасно реагувати на стихійні лиха. І ми повинні об'єднувати зусилля, щоби навчитись мінімізувати негативні наслідки від природних катаклізмів і техногенних катастроф», − підкреслив Валерій Пацкан.  

Голова Рахункової палати підкреслив, що проведення аудитів з питань зниження ризиків виникнення катастроф, зокрема міжнародних координованих аудитів, має важливе значення для більш ефективного функціонування системи цивільного захисту населення. «Це сприяє координації і об'єднанню зусиль європейських вищих органів аудиту для максимального інформування про катастрофи, виробленню дієвих і ефективних інструментів для їх попередження та ліквідації», – зауважив він.

Валерій Пацкан нагадав, що Рахункова палата України очолює робочу групу EUROSAI з аудиту коштів, виділених на попередження та ліквідацію наслідків катастроф. Вона об'єднує 17 вищих органів аудиту. «І мета нашої робочої групи EUROSAI – підвищення ефективності як державної політики, так і використання бюджетних коштів у цій сфері. Це наш внесок у запобігання виникненню катастроф та мінімізацію їх збитків», – сказав Валерій Пацкан.

Він нагадав, що у 2018 році світ сколихнула низка стихійних лих – землетруси в Індонезії, Японії і на Гаїті, пожежі у Каліфорнії і Греції, повені в Італії і Франції, урагани у США і Португалії. Від катастроф , зауважив він, загинуло майже 11 тисяч осіб і понад 60 млн осіб постраждали.
 


 

Голова Рахункової палати також підкреслив, що в Україні влітку минулого року також тривала негода  потужні зливи та вітер перетворювали вулиці міст на ріки, а тисячі людей залишилися без світла. «Якщо оцінювати збитки від катастроф, то, зокрема, за інформацією німецької компанії Munich Re, 2018 рік є одним з десяти найзбитковіших років за наслідками з точки зору загальних втрат, і четвертим найзбитковішим роком з 1980 року для страхової галузі. Загальні економічні збитки склали майже 160 млрд дол. США», – підкреслив він.

Валерій Пацкан представив Керівній раді EUROSAI Звіт про роботу Групи за 20182019 роки. Він зауважив, що одна із стратегічних цілей групи – обмін знаннями в питаннях проведення аудитів та визначення найбільш актуальних тем у сфері попередження та ліквідації наслідків катастроф, а також сприяння ВОА в ефективному проведенні аудитів з цієї тематики. В межах цього робоча група здійснює аудити за наступними тематиками: попередження та ліквідація наслідків затоплень; попередження та ліквідація наслідків землетрусів; поводження з відходами та їх утилізація.

Крім того, додав Голова Рахункової палати, ще одним викликом, який стоїть перед європейською спільнотою – питання належного поводження з відходами, зокрема небезпечними. У 2018 році Рахункова палата України і вищі аудиторські офіси Словаччини та Польщі домовилися про проведення міжнародного аудиту виконання рекомендацій щодо Транскордонного перевезення відходів в світлі положень Базельської конвенції.

«Зважаючи на масштабність та потенційну загрозу проблеми небезпечних відходів для країн Європи, Рахункова палата України та Вища палата контролю Республіки Польща звернулись до членів та спостерігачів робочої групи EUROSAI з запрошенням провести міжнародний координований аудит стану дотримання вимог Базельської конвенції»,  наголосив Валерій Пацкан.
 


 

Робоча група також працює над впровадженням стандартів ISSAI, зокрема з аудиту допомоги, пов'язаної з катастрофами, поширення кращої практики проведення аудитів у сфері попередження та ліквідації наслідків катастроф.

Крім того, постійно проводиться моніторинг зусиль країн, пов'язаних з виконанням Порядку денного ООН в області сталого розвитку на період до 2030 року в частині Цілі 11 «Забезпечення відкритості, безпеки, життєстійкості і екологічної стійкості міст і населених пунктів»

«Хімічні заводи, нафтогазові підприємства, зберігання і утилізація радіоактивних відходів, виробництво і зберігання боєприпасів, виробництво цементу і асфальтобетону – це реалії сьогодення для більшості країн, які, на жаль, свідчать про підвищену екологічну небезпеку. В цьому напрямку ми розпочали збір відповідної інформації і даних про заходи на глобальному та національному рівнях, направлені на екологічну безпеку», – наголосив Валерій Пацкан.

 

Довідково:

Європейську організацію вищих органів аудиту (EUROSAI), створено у 1990 році з метою забезпечення досягнення цілей Міжнародної організації вищих органів аудиту (INTOSAI) на регіональному рівні. На сьогодні EUROSAI об'єднує 50 вищих органів аудиту (49 європейських ВОА і Європейський суд аудиторів). Рахункова палата є повноправним членом EUROSAI з 1999 року.

В Юрмалі відбувається 50-е засідання Правління EUROSAI, організоване Державним контрольно-ревізійним управлінням Латвійської Республіки. На засіданні Керівної Ради Європейської організації вищих органів аудиту (EUROSAI) в Латвії проходить зустріч 12 керівників вищих аудиторських установ Європейського регіону для обговорення майбутніх завдань аудиту державного сектору. Це представники Правління EUROSAI, керівники вищих аудиторських установ з Туреччини, Чехії, Польщі, Іспанії, Фінляндії, Нідерландів, Молдови, Латвії та керівники робочих груп EUROSAI, керівники вищих аудиторських установ з України, Естонії, Литви, Португалії.