Про специфіку роботи зовнішніх аудиторів під час війни та роль Рахункової палати у зміцненні фінансової прозорості та підзвітності у використанні публічних коштів, передусім у питаннях щодо забезпечення потреб оборони, безпеки та цивільного захисту, а також стійкості систем управління розповіла Голова Ольга Піщанська під час свого виступу на щорічній зустрічі між Міжнародною Радою аудиторів для НАТО (IBAN) та Компетентними національними органами аудиту (CNABs) держав-членів НАТО. Захід відбувся 15 травня у Брюсселі (Бельгія).
IBAN є незалежним органом зовнішнього аудиту для НАТО, основний мандат якого полягає в наданні Північноатлантичній раді (основний орган прийняття політичних рішень у НАТО) і урядам держав-членів НАТО гарантій того, що спільні фонди були належним чином використані для покриття видатків.
Щорічно IBAN організовує зустріч з ВОА держав-членів НАТО, під час якої обговорюються, зокрема, річний звіт про діяльність IBAN, актуальні питання зовнішнього аудиту у сфері безпеки і оборони, стан міжнародного співробітництва між ВОА.
Рахункова палата була запрошена до участі у цьогорічному засіданні у якості спеціального доповідача. Ольга Піщанська у своїй доповіді подякувала представникам вищих органів аудиту країн-партнерів за незмінну підтримку України та Рахункової палати, зокрема. Вона проінформувала партнерів про особливості, виклики та роль роботи аудиторів в умовах війни, а також окреслила поточний стан інституційної реформи.
«Умови воєнного стану вимагають гнучкого реагування на вимоги щодо забезпечення прозорості використання публічних коштів у пріоритетних напрямах – передусім, на забезпечення потреб оборони, відновлення енергетичної та іншої цивільної інфраструктури, підвищення якості та розширення можливостей з реабілітації поранених, соціальний захист населення, заходи з підтримки національної економіки. Саме ці напрями перебувають у фокусі аудитів Рахункової палати останні три воєнні роки», – зауважила Голова Рахункової палати.
Ольга Піщанська також підкреслила, що під час війни Україна отримує значну фінансову допомогу від міжнародних партнерів, яка грає значну роль у забезпеченні та підтримці стійкості національної економіки та є каталізатором для впровадження всеохоплюючих реформ.
«Рахункова палата «стоїть на варті» цільового та найбільш ефективного використання коштів допомоги партнерів та сприяє впровадженню пріоритетних реформ – проводячи аудити проєктів з міжнародним фінансуванням, а також у сферах реформ, передбачених Планом Ukraine Facility. Такі аудити, зокрема покликані надати обґрунтовану впевненість міжнародним донорам щодо використанням їхньої бюджетної підтримки, наданої Україні», - підкреслила Голова інституції.
Під час виступу Ольга Піщанська зауважила, що умови воєнного стану прискорили процес впровадження реформ у Рахунковій палаті. А загалом, за роки повномасштабного вторгнення обсяг коштів, перевірених інституцією із застосуванням аудиторських методологій заснованих на стандартах ISSAI, збільшився на третину.
«Рахункова палата прагне сприяти європейській інтеграції України. У наших аудитах особлива увага приділяється також адаптації національного законодавства до acquis ЄС, приведенню процесів державного управління у відповідність до кращих європейських практик. Ми відкриті до започаткування спільних з партнерськими ВОА ініціатив - спільних аудитів, у тому числі щодо сучасних безпекових аспектів. Водночас, ми готові поділитися власним досвідом проведених аудитів, які можуть становити інтерес для наших партнерів», – наголосила Ольга Піщанська.
Підсумовуючи свій виступ Голова ВОА України висловила думку, що така співпраця дала б змогу європейським колегам глибше дослідити заходи, що мають значний вплив на стійкість країни в умовах надзвичайних викликів. Представники ВОА держав-членів НАТО, присутні на заході, засвідчили свій інтерес до питань стійкості роботи українського ВОА в надзвичайних умовах триваючої повномасштабної війни, а також до особливостей проведення аудитів у сферах, що мають виняткове значення для держави і суспільства під час воєнного стану. Окрема увага була приділена питанню координації професійної співпраці у межах спільних аудитів, а також взаємодії між ВОА у межах міжнародної підтримки інституційної спроможності Рахункової палати.
Також 15 травня в межах заходу Голова Рахункової палати зустрілася з віце-президенткою Аудиторської палати Королівства Нідерландів Барбарою Жозіассе та обговорила, зокрема, можливу підтримку Рахункової палати у питаннях розвитку професійного потенціалу у проведенні аудитів консолідованої фінансової звітності. Питання стратегічного планування розвитку ІТ-інфраструктури інституції та вивчення відповідного досвіду ВОА Нідерландів також стали предметом двостороннього обговорення.
Із заступницею Генерального аудитора Національного аудиторського офісу Королівства Швеція Клаудією Ґардберг Морнер обговорили можливості співпраці через обмін досвідом щодо фінансових аудитів та аудиту консолідованої фінансової звітності.
Особливості проведення аудитів у режимі реального часу та використання цифрових інструментів (зокрема, платформ) для уніфікації та автоматизації продуктів аудиторської роботи обговорили з Президенткою Суду аудиторів Португальської Республіки Філіпою Урбано Кальвао. Сторони домовились продовжити взаємодію на експертному рівні, зокрема через проведення спільних заходів в онлайн форматі, під час яких португальський ВОА поділиться практичним досвідом проведення відповідних аудитів та розповість про значення цього виду аудиту при впровадженні окремих проєктів.
Із Генеральним аудитором Державного аудиторського офісу Республіки Хорватія Іваном Клесічем обговорили можливості співпраці щодо вивчення досвіду практичної діяльності хорватських партнерів з планування та проведення аудитів коштів місцевих бюджетів.
16 травня Ольга Піщанська також проведе низку двосторонніх робочих зустрічей, зокрема з Головою Міжнародної ради аудиторів для НАТО (IBAN) Радеком Вісінгером, а також з Генеральним директором Генерального директорату Європейської комісії з питань розширення та східного сусідства (DG ENEST) Яном Купманом.