Разом проти катастроф: у Римі розпочалося ХІ засідання Робочої групи EUROSAI, у якій головує Рахункова палата

20.05.2025 19:49

20 травня в Римі (Італійська Республіка) розпочалося ХІ Засідання та Семінар Робочої групи EUROSAI з аудиту коштів, виділених на попередження та ліквідацію наслідків катастроф. Захід організований Рахунковою палатою України спільно з Вищим органом аудиту Італійської Республіки (Corte dei conti). 

Участь засіданні беруть представники вищих органів аудиту 12 країн Європи, зокрема, Голова Рахункової палати Ольга Піщанська, Президент Рахункової палати Італійської Республіки Гвідо Карліно, аудитори ВОА країн-членів Робочої групи та інші учасники.

Тема цьогорічної зустрічі Робочої групи – «Разом проти катастроф: від готовності до інновацій», має на меті в умовах сучасних викликів спонукати до широкого обговорення та формування на основі професійного діалогу нових підходів до аудиту. Відкриваючи захід Ольга Піщанська окреслила важливість діяльності Робочої групи в частині запобігання кризовим явищам:

«Жодна країна не здатна ефективно протистояти катастрофам наодинці. Кліматичні кризи, техногенні аварії, пандемії, війни, загрози для критичної інфраструктури — все це вимагає міцної міжнародної взаємодії, спільного стратегічного мислення, оновлення підходів та методів у сфері державного контролю та аудиту. Робоча група EUROSAI вже зарекомендувала себе як важливий майданчик для професійної співпраці в цьому напрямку», – зазначила Ольга Піщанська.

В межах заходу було підбито підсумки діяльності Робочої групи за попередній період, зокрема виконання Стратегічного плану Робочої групи на 2021-2024 роки, та обговорено ключові напрями роботи на 2025-2027 роки: розвиток професійних навичок аудиторів, посилення заходів попередження виникнення катастроф і ефективна комунікація щодо результатів аудитів.

Представники ВОА також поділилися власним досвідом проведення аудитів у сферах цивільного захисту й протидії катастрофам та аудиторськими знахідками у цих сферах. Так аудиторка Рахункової палати Лілія Прудивус розповіла про важливість готовності критичної інфраструктури до надзвичайних ситуацій і роль аудиту у формуванні стійкості цієї інфраструктури. Її колега Ірина Юршевська презентувала учасникам заходу підсумки міжнародного паралельного аудиту щодо цивільного захисту у школах. А про те як на практиці реалізуються заходи з організації безпеки критичної інфраструктури, про особливості реагування на надзвичайні ситуації в умовах викликів війни онлайн розповів учасникам зібрання Директор Департаменту організації заходів цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій Віктор Вітовецький.

 

Також під час заходу експерти вищих органів аудиту країн-учасниць ділилися практиками оцінки готовності держав до різних надзвичайних ситуацій. У фокусі їхніх аудитів — захист критичної інфраструктури, ефективність управління надзвичайними ситуаціями та функціонування систем укриттів та ін.

Так експерти ВОА Республіки Сербія та Румунії представили результати своїх аудитів, що стосувалися управління укриттями. Вони виявили недоліки регулювання та фінансування зазначеної сфери.

Представник ВОА Естонської Республіки презентував результати аудиту безпеки критичної інфраструктури, завдяки якому було встановлено відсутність системних вимог до безпеки енергооб’єктів у країні.

Водночас ВОА Грузії презентувало висновки аудиту щодо оцінки ефективності  протиградових систем та їхнього впливу на зменшення наслідків стихійних лих.

А аудитор ВОА Італійської Республіки розповів, зокрема, про аудит заходів щодо управління ризиками повеней, та аудит заходів з ліквідації повені 2023-року на регіональному рівні. 

Запрошений експерт – представник Служби цивільного захисту Італійської Республіки зі свого боку розповів про механізми управління надзвичайними ситуаціями, роль у цьому процесі органів центральної та місцевої влади, координацію між ними у процесі ліквідації катастроф та ін.

Особливу увагу учасників зустрічі привернула інтерактивна Flash Talk-сесія «Один урок, який ми винесли», під час якої у форматі коротких виступів доповідачі розповіли про дієві інструменти, що вплинули на державну політику.

Напередодні в рамках робочої поїздки делегації ВОА України також відбулась двостороння зустріч Голови Рахункової палати Ольги Піщанської із Президентом Corte dei conti Гвідо Карліно. Керівники ВОА обговорили можливість проведення спільних аудитів та поточне співробітництво: можливості для обміну досвідом щодо проведення аудитів у реальному часі**, зокрема, підтримку вищого органу аудиту Італійської Республіки у оновленні нормативної бази Рахункової палати необхідної для проведення таких аудитів. Сторони також обговорили можливості ознайомлення аудиторів Рахункової палати з кращими практиками аудитів під час надзвичайних ситуацій.

Голова Рахункової палати Ольга Піщанська подякувала італійському колезі за теплий прийом та всеосяжну допомогу в організації ХІ Засідання Робочої групи EUROSAI з аудиту коштів, виділених на попередження та ліквідацію наслідків катастроф, а також за зусилля його інституції щодо розвитку інновацій у сфері аудиту.

21 травня, під час другого дня ХІ засідання Робочої групи учасники обговорять інноваційні підходи та цифрові рішення в аудиті коштів на попередження й ліквідацію наслідків катастроф.

* Робочу групу EUROSAI з аудиту коштів, виділених на попередження та ліквідацію наслідків катастроф було створено у 2014 році з ініціативи Рахункової палати. Робоча група об’єднує 17 вищих органів аудиту. Її мета — зміцнення потенціалу держав у сфері аудиту коштів, спрямованих на боротьбу з наслідками катастроф, а також популяризація інноваційних підходів до контролю публічних фінансів.

** ВОА Італійської Республіки очолює Проєктну групу з переваг та методологій аудиту в режимі реального часу, яка створена у 2023 році в рамках Стратегічної цілі 1 (SG1) EUROSAI.

 

Більше інформації у наших соціальних мережах:

FacebookTelegramInstagramXLinkedInYoutube