Валерій Пацкан: У I півріччі план видатків не виконано на 51 млрд грн. Це при тому, що він був зменшений на 77 млрд грн

18.08.2020 13:27

План видатків загального фонду державного бюджету у I півріччі 2020 року не виконано на 51 млрд грн, або 9,5%. І це при тому, що він був зменшений на 77 млрд грн. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан, презентуючи на засіданні Рахункової палати Висновок про результати аналізу виконання закону про Державний бюджет України на 2020 рік у першому півріччі.

Підбиваючи підсумки виконання основного кошторису країни за 6 місяців, Голова Рахункової палати відзначив поглиблення негативних тенденцій в економіці, про що, зокрема, свідчать: зниження реального ВВП на 6,7% (у I кварталі – на 1,3%); зниження випуску промислової продукції на 8,3% (у I кварталі – на 5 %); зниження імпорту товарів і послуг на 19,7% (у I кварталі – на 4,8%); зменшення кредитування і відплив прямих іноземних інвестицій.

Валерій Пацкан зазначив, що план доходів у I півріччі не виконано на 38 млрд грн, або 7,8%. При цьому вкотре доводиться говорити про негативний вплив низької якості прогнозу макроекономічних показників.

Так Уряд наприкінці березня змінив прогноз середнього обмінного курсу гривні з 27 до 30 грн за дол. США. Фактично у січні–червні середній обмінний курс становив 25,98 грн за дол. США, тобто на 13,4% менше прогнозного. За рахунок цього недоотримано 25,5 млрд грн доходів.

«Аналогічно Уряд прогнозував скорочення імпорту товарів і послуг на 10%. Фактично у I півріччі імпорт зменшився на 19,7%, або майже вдвічі більше прогнозного. Як наслідок, недоотримано 14 млрд грн доходів», – підкреслив Валерій Пацкан.

Крім того, додав він, значними є відхилення від прогнозних показників зменшення реального ВВП і зростання цін, що також негативно вплинуло на виконання плану доходів.

«Зменшений на 77 млрд грн план на I півріччя видатків загального фонду державного бюджету не виконано на 51 млрд грн, або 9,5%. Це є наслідком недотримання розпорядниками коштів вимог Бюджетного кодексу щодо термінів затвердження паспортів бюджетних програм, економії видатків на обслуговування державного боргу і незавершення процедур закупівель», – наголосив Голова Рахункової палати.

Коментуючи надходження від державних запозичень, Валерій Пацкан зауважив, що вони становили 263 млрд грн, або третину надходжень державного бюджету. При цьому, додав він, суттєвими є ризики неотримання на прийнятних умовах запланованих на 2020 рік зовнішніх запозичень і заміщення їх внутрішніми.

Загальний обсяг державного і гарантованого державою боргу у I півріччі збільшився на 13,6% – до 2,3 трлн гривень. При цьому 60% суми зростання відбулося за рахунок девальвації з початку року гривні до іноземних валют.

«Витрати на погашення й обслуговування боргу становили 220 млрд грн, або майже третину загальних витрат держбюджету у I півріччі 2020 року, що зменшило фінансові можливості для реалізації інших бюджетних програм», – резюмував Валерій Пацкан.