Рахункова палата завершила перший за всю історію незалежності аудит Верховної Ради

23.10.2020 16:40

Рахункова палата завершила перший за всю історію незалежності України аудит Верховної Ради. Звіт щодо результатів аудиту був затверджений на засіданні Рахункової палати. Про це повідомив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан.

«Це перший аудит в історії − Верховна Рада не перевірялася жодного разу за часи незалежності нашої держави. Ми охопили 7 років  20132019 роки, щоб не було упередженості. Перевірили, наскільки ефективно використовувалися бюджетні кошти та як відбувалося управління державним майном Апаратом Верховної Ради»,  сказав Валерій Пацкан.

Він зауважив, що аудит проводили 5 членів Рахункової палати  Василь Невідомий (координатор аудиту), Віктор Богун, Ірина Іванова, Цезар Огонь та Ігор Яремчук в межах розподілених між ними завдань.

«В умовах коронавірусу проводити аудит було надзвичайно важко. Але наші аудитори зробили колосальну роботу. І ми надзвичайно вдячні Апарату Верховної Ради за всебічну допомогу та сприяння. Адже всі були зацікавлені побачити реальний та об’єктивний стан справ»,  додав Валерій Пацкан.

«Недоліки, порушення і правові прогалини звичайно є і на них Апарату Верховної Ради варто буде звернути увагу. І ми вже побачили готовність оперативно їх усувати»,  додав він. Валерій Пацкан також повідомив, що зважаючи, що він був народним депутатом 7 та 8 скликань, участь в розгляді питання та в голосуванні він не брав. 

За 2013−2019 роки Апаратом Верховної Ради України, Управлінням справами Апарату Верховної Ради України, а також підприємствами, установами та організаціями їх сфери управління було використано 7,7 млрд грн коштів державного бюджету та майже 114 млн грн коштів місцевих бюджетів.

Основна частина коштів, використаних за ці 7 років, пішла на здійснення законотворчої діяльності парламенту (51%), обслуговування та організаційно-аналітичне, матеріально-технічне забезпечення Верховної Ради (44%), фінансову підтримку санаторно-курортного комплексу, висвітлення діяльності парламенту через ЗМІ, розвиток електронного урядування (5%). Водночас, Апарат Верховної Ради України не в повній мірі забезпечив продуктивне, результативне та економне використання бюджетних коштів, а також прийняття законних та своєчасних управлінських рішень під час управління коштами бюджету та державним майном.

Аудитори зазначають, що у 20142017 роках кошториси Верховної Ради України не затверджувалися, а на 2013 та 2019 роки були затверджені з порушенням термінів. Звіти про виконання кошторисів Верховної Ради України не розглядалися Парламентом.

Через відсутність своєчасного ініціювання перерозподілу бюджетних асигнувань на кінець 2013−2019 років невикористано понад 475 млн гривень. В Управлінні справами Апарату Верховної Ради України, а також на підпорядкованих підприємствах, установах та організаціях, станом на 1 січня 2020 року рахувалось нерухоме майно загальною залишковою вартістю понад 2,4 млрд грн та транспортні засоби − на 19,8 млн грн. Водночас, аудит встановив, що на 5,7% загальної площі земельних ділянок відсутні правовстановлюючі документи на право постійного користування земельними ділянками.

За результатами аудиту Рахункова палата надала низку рекомендацій.

Так, зокрема, парламенту рекомендовано затвердити Постановою Верховної Ради України Положення про Апарат Верховної Ради України, вдосконалити низку законодавства, у тому числі щодо управління державним майном; оплати праці у державному секторі; механізму здійснення виплат, передбачених народним депутатам України на оренду житла та винайм готельного номеру.

Рекомендації також надано Апарату Верховної Ради України, Управлінню справами Апарату Верховної Ради України, іншим підприємствам, установам та організаціям сфери їх управління. Надані рекомендації спрямовані на усунення виявлених порушень та недоліків, вдосконалення системи внутрішнього контролю та аудиту, управління державним майном, тощо.