У межах моніторингу виконання рекомендацій, наданих у рішенні Рахункової палати від 06.06.2023 № 12-6 за підсумками розгляду Звіту про результати аудиту ефективності виконання державними органами повноважень з управління об’єктами державної власності в частині визначення шкоди і збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, повідомляємо.
Кабінетом Міністрів України виконано рекомендації Рахункової палати щодо удосконалення положень постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 326 (далі – Постанова № 326) та затвердженого нею Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації (далі – Порядок № 326), зокрема: розглянути питання про внесення змін до Постанови № 326 в частині актуалізації терміну розроблення і затвердження методик; переглянути доцільність розроблення окремих методик у частині встановлення вартості втраченого, пошкодженого та (або) знищеного майна.
Так, на виконання доручення Прем’єр-міністра України від 03.07.2023 № 19563/1/1-23 щодо розгляду рекомендацій Рахункової палати, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (далі – Мінреінтеграції) повідомило (лист від 01.08.2023 № 22/3.1-7368-23) про доцільність застосовування (а не створення окремо) для окремих категорій майна для визначення шкоди та збитків для підприємств, установ та організацій Методики визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації, а також упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки України та Фонду державного майна України (далі – ФДМУ) від 18.10.2022 № 3904/1223.
Також Кабінет Міністрів України постановою від 01 грудня 2023 р. № 1256 вніс ряд змін до Порядку № 326, якими вдосконалив загальні, організаційні та методичні засади визначення збитків. Запроваджено і чітку класифікацію за категоріями шкоди та збитків з урахуванням суб’єкта подання заяви та виду прав, свобод та інтересів, об’єктів, яким вони заподіяні. Зміни запроваджені з метою формування та подання заяв про відшкодування збитків, втрат чи шкоди до Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, створеного згідно з Резолюцією Комітету Міністрів Ради Європи про створення Розширеної часткової угоди стосовно реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, від 12 травня 2023 року.
Рахункова палата рекомендувала Кабінету Міністрів України доручити ФДМУ розробити та внести в установленому порядку на розгляд Уряду проєкт змін до Закону України від 12 липня 2001 р. № 2658-III «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (далі – Закон № 2558) у частині складання за результатами незалежної оцінки збитків, проведеної суб’єктом оціночної діяльності, звіту про оцінку збитків, який містить висновки про вартість збитків та підтверджує виконані процедури з їх оцінки, а також визначення загальних вимог до такого звіту; доповнення напрямів оцінки майна, за якими оцінювачі проходять професійну підготовку та отримують кваліфікаційні свідоцтва, напрямом, який визначатиме діяльність з оцінки (визначення розміру) реальних збитків, упущеної вигоди та оцінки потреб у відновленні.
На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 03.07.2023 № 19563/1/1-23 ФДМУ повідомив про опрацювання питання розроблення та внесення змін до Закону № 2658 та вказав, що відповідно до статті 9 цього Закону методичне регулювання оцінки майна в Україні, ґрунтуючись на засадах міжнародних стандартів оцінки, дає змогу виокремити напрями оцінки майна (спеціалізацій) саме за видом (типом) активу, який підлягає оцінці, та встановити особливості оцінки таких активів під час проведення оцінювачами незалежної оцінки збитків. При цьому ФДМУ вжито відповідних заходів щодо доповнення програм підвищення кваліфікації оцінювачів додатковими темами, які мають суттєве значення для провадження професійної оціночної діяльності, зокрема оцінки збитків від війни. За їх результатами ФДМУ повідомлено навчальні заклади та укладено угоди про співробітництво з професійної підготовки оцінювачів майна.
Рахункова палата рекомендувала Кабінету Міністрів України розглянути питання про внесення змін до Порядку подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 р. № 380 (далі – Порядок № 380), щодо доповнення переліку користувачів, які мають забезпечувати внесення інформації (документів) про пошкоджене та знищене нерухоме майно, уповноваженими представниками юридичних осіб; визначення вимог до ідентифікації представників юридичних осіб та інформації (документів), яка міститься в інформаційних повідомленнях про пошкоджене та знищене нерухоме майно.
Кабінет Міністрів України постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2023 р. № 624 «Деякі питання забезпечення функціонування Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі – Постанова № 624) вніс зміни до Порядку № 380. Зокрема, доповнено перелік користувачів, які мають забезпечувати внесення інформації (документів) про пошкоджене та знищене нерухоме майно, уповноваженими представниками юридичних осіб; запроваджено умови ідентифікації особи – уповноваженого представника у частині належності до конкретної юридичної особи; визначено вимоги до інформації (документів), яка має міститися у поданому юридичною особою інформаційному повідомленні про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.
Також Рахункова палата рекомендувала Кабінету Міністрів України надати відповідні доручення міністерствам, іншим центральним та місцевим органам виконавчої влади, відповідальним за визначення шкоди та збитків, щодо вжиття дієвих заходів для забезпечення:
створення та впровадження в експлуатацію Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресію Російської Федерації, при цьому розглянути можливість врахування інформації з функціонуючого Єдиного реєстру об’єктів державної власності (Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури (далі – Мінінфраструктури));
технічної можливості подання юридичними та фізичними особами через Портал Дія інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене майно, починаючи з 19.02.2014 (Мінреінтеграції, Мінінфраструктури спільно з Міністерством цифрової трансформації України (далі – Мінцифри));
належного стану фіксації фактів пошкоджень або руйнування, а також визначення шкоди та збитків, починаючи з 19.02.2014 (Мінреінтеграції).
Постановою № 624 затверджено Порядок ведення Державного реєстру пошкодженого та знищеного майна, який визначає процедури та вимоги щодо ведення та його функціонування. Мета створення цього реєстру – забезпечення фізичних та юридичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій достовірною інформацією для національного та міжнародного захисту прав осіб, чия власність пошкоджена або знищена.
Також Постанова № 624 містить низку доручень і рекомендацій міністерствам, іншим центральним та місцевим органам виконавчої влади, пов’язаних, зокрема, з рекомендаціями Рахункової палати. Так, Кабінет Міністрів України доручив забезпечити:
технічну можливість щодо електронної інформаційної взаємодії між Реєстром пошкодженого та знищеного майна та окремими державними електронними і цифровими системами, реєстрами та Єдиним державним веб-порталом відкритих даних;
технічну можливість збору та передачі держателю Реєстру пошкодженого та знищеного майна заяв про надання компенсації засобами Порталу Дія;
повідомлення громадян України, які подали інформаційні повідомлення до набрання чинності Законом України від 23 лютого 2023 р. № 2923-IX «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України», про необхідність подання додаткових відомостей, які містяться в заяві про надання компенсації; можливість отримувати витяги з Реєстру пошкодженого та знищеного майна фізичними та юридичними особами з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
Кабінет Міністрів України рекомендував органам місцевого самоврядування забезпечити внесення до Реєстру пошкодженого та знищеного майна відомостей щодо об’єктів такого нерухомого майна та його власників; підвантаження актів комісійного обстеження, технічних звітів та інших документів, що підтверджують пошкодження чи знищення майна.
Механізм подання таких повідомлень щодо об’єктів, які зруйновані з 19.02.2014, створюється Мінінфраструктури, а Мінцифри реалізувало технічну можливість подання фізичними особами інформаційного повідомлення засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), та інформування про його реєстрацію, а також вжило відповідних заходів та реалізувало функціональну можливість створення інформаційного повідомлення для юридичних осіб засобами Порталу Дія з накладанням кваліфікованого електронного підпису представника юридичної особи на Порталі Дія.
На сьогодні запроваджено та працює Державний реєстр пошкодженого та знищеного майна, держателем якого є Мінінфраструктури. Цей реєстр постійно наповнюється інформацією про об’єкти, які стосуються не лише житлової інфраструктури, а й транспортної, соціальної комунальної тощо.
Рахункова палата рекомендувала Кабінету Міністрів України з метою оптимізації діяльності та уникнення дублювання у роботі органів державної влади щодо проведення аудиту збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, розглянути питання доцільності подальшої діяльності комісії з проведення аудиту збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, утвореної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 р. № 640. На виконання цієї рекомендації Кабінет Міністрів України постановою від 09 квітня 2024 р. № 392 припинив діяльність утвореної ним комісії з проведення аудиту збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
З огляду на викладене контроль за виконанням рекомендацій, наданих у рішенні Рахункової палати від 06 червня 2023 р. № 12-6, завершено.
Заступник Голови Рахункової палати
Сергій КЛЮЧКА