Інформаційне повідомлення на виконання рішення Рахункової палати від 12.10.2021 № 24-4

05.11.2024 12:19

щодо Звіту про результати аудиту ефективності виконання повноважень органами виконавчої влади в частині контролю за повнотою нарахування та сплати до державного бюджету збору на обов’язкове державне пенсійне страхування

У межах моніторингу виконання рекомендацій, наданих у рішенні Рахункової палати від 12.10.2021 № 24-4 за підсумками розгляду Звіту про результати аудиту ефективності виконання повноважень органами виконавчої влади в частині контролю за повнотою нарахування та сплати до державного бюджету збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, повідомляємо.

Міністерство соціальної політики України (далі – Мінсоцполітики) на додаток до раніше наданої інформації (листи від 26.11.2021 № 19969/0/2-21/54, від 13.12.2021 № 20921/0/2-21-54 та від 13.01.2022 № 426/0/2-22/54) повідомило (лист від 25.10.2024 № 24709/0/2-24/54) про вжиті заходи щодо виконання рекомендацій Рахункової палати за результатами цього аудиту.

З метою виконання рекомендацій Рахункової палати в частині правового унормування системи адміністрування збору з окремих видів господарських операцій (далі – Збір) та підвищення якості його адміністрування Пенсійним фондом України (далі – ПФУ) розроблено законопроєкти “Про внесення зміни до статті 29 Бюджетного кодексу України у зв’язку із зміною призначення сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій”, „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення адміністрування збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій”.

Ці законопроєкти не підтримані Міністерством фінансів України (далі – Мінфін) через ризики розбалансування показників Державного бюджету України в умовах воєнного стану.  

Питання удосконалення адміністрування в частині сплати Збору під час здійснення клеймування ювелірних та побутових виробів державним пробірним клеймом втратило актуальність, оскільки Законом України від 21 листопада 2023 р. № 3474-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування банків та інших платників податків (набрав чинності 08.12.2023) внесено зміни до Закону України від 26 червня 1997 р. № 400 “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до яких збір при поданні ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів на клеймування державним пробірним клеймом до казенних підприємств пробірного контролю (далі – КППК) скасовано.

Водночас ПФУ щомісяця інформує Мінфін про надходження сум Збору та виконання доведених індикативних показників, у тому числі в розрізі видів господарських операцій.

За даними Державної служби казначейства України, протягом січня–вересня 2024 року до державного бюджету надійшло 15,5 млн грн збору при поданні ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів на клеймування державним пробірним клеймом до КППК.

Мінсоцполітики повідомлено, що питання встановлення відповідальності за неподання, подання з порушенням установлених строків звітності з нарахування та сплати Збору для нотаріусів буде повторно розглянуто під час додаткового опрацювання нормативно-правового акта щодо удосконалення адміністрування Збору з окремих видів господарських операцій з урахуванням змін, які відбулися в законодавстві.

Рахункову палату про усунення порушень, зазначених у рішенні Рахункової палати, а також заплановані і вжиті заходи поінформували 18 об’єктів контролю (Мінфін, Державна податкова служба України, ПФУ, головні управління ПФУ в м. Києві, Київській, Дніпропетровській, Харківській, Львівській та Одеській областях, Головний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України, регіональні сервісні центри Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України у Київській, Дніпропетровській, Харківській, Львівській, Одеській, Рівненській, Вінницькій областях та м. Києві).

За результатами розгляду наданої об’єктами контролю інформації Рахункова палата дійшла висновку: із 15 рекомендацій виконано 12.

Щодо двох рекомендації Рахункової палати, то їх виконання не забезпечено керівництвом об’єктів контролю через запровадження воєнного стану в Україні. Відповідно до процесу “Моніторинг виконання рішень Рахункової палати за результатами заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту)”, затвердженого рішенням Рахункової палати від 21.12.2023 № 31-10, цим рекомендаціям присвоєно статус “Закрито – керівництво приймає ризики”.

Ще одна рекомендація Рахункової палати втратила актуальність через повне скасування збору при поданні ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів на клеймування державним пробірним клеймом до КППК. Відповідно, цій рекомендації присвоєно статус “Закрито – втратило актуальність”.

Враховуючи викладене, контроль за виконанням рекомендацій, наданих у рішенні Рахункової палати від 12.10.2021 № 24-4, завершений.

 

Голова Рахункової палати
Ольга ПІЩАНСЬКА