Доповнення до інформаційного повідомлення на виконання рішення Рахункової палати від 21.12.2023 № 31-2

20.01.2025 11:35

щодо Звіту про результати аудиту ефективності на тему “Пряма бюджетна підтримка США на початку військового вторгнення росії в Україну: Запобігання колапсу та збереження стресостійкості української системи медичних послуг”

У межах моніторингу виконання рекомендацій, викладених у рішенні Рахункової палати від 21 грудня 2023 р. № 31-2 щодо Звіту про результати аудиту ефективності на тему “Пряма бюджетна підтримка США на початку військового вторгнення росії в Україну: Запобігання колапсу та збереження стресостійкості української системи медичних послуг”, отримано інформацію від Національної служби здоров’я України (далі – НСЗУ) (листи від 19.08.2024 № 27686/18-17-24, від 01.01.2025 № 75/18-17-25, від 14.01.2025 № 1878/7-14-25).

Аналіз виконання рекомендацій, наданих за результатами цього аудиту, свідчить, що всі (дві) рекомендації виконано частково.

Так, НСЗУ повідомила, що станом на 31.12.2024 із 19,4 млн грн зайво отриманих коштів за пакетом медичних послуг “Забезпечення збереження кадрового потенціалу для надання медичної допомоги” надавачами медичних послуг повернено 14,6 млн грн (або 75,3 відс.), які перераховано до Державного бюджету України.

НСЗУ наприкінці 2024 року завершено внутрішній аудит щодо використання коштів бюджетної програми за КПКВК 2308060 “Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення” в частині дотримання вимог укладання договорів за пакетом медичних послуг “Забезпечення збереження кадрового потенціалу для надання медичної допомоги” (за період з 01.03.2022 по 31.12.2022). За результатами цього аудиту встановлено переплату коштів за вказаним пакетом медичних послуг у сумі 46,8 млн грн, з яких вже повернуто 2,8 млн гривень.

На виконання рекомендації щодо забезпечення технічної реалізації взаємодії центральної бази даних Електронної системи охорони здоров’я (далі – ЕСОЗ) з усіма визначеними законодавством інформаційними системами та державними інформаційними ресурсами, НСЗУ повідомлено про роботу, проведену за п’ятьма із шести інформаційних систем та державних інформаційних ресурсів, з якими на момент завершення аудиту ЕСОЗ не взаємодіяла або співпрацювала в режимі дослідної експлуатації.

Так, НСЗУ забезпечено сумісність і електронну взаємодію центральної бази даних ЕСОЗ та Державного реєстру фізичних осіб – платників податків і інформаційної системи Міністерства соціальної політики України
(Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (в рамках електронного лікарняного)).

Також НСЗУ спільно з Міністерством фінансів України забезпечено сумісність і електронну взаємодію центральної бази ЕСОЗ з Інформаційно-аналітичною платформою електронної верифікації та моніторингу шляхом визначення обсягу, формату і порядку обміну відомостями щодо суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я, медичних працівників та пацієнтів. Водночас для покращення процесів автоматизації такого обміну розпочато розробку нового програмного забезпечення та модифікацію існуючого програмного забезпечення з автоматизації процесів перевірки достовірності відомостей, що містяться в реєстрах центральної бази даних ЕСОЗ. Згідно із умовами договору оплата вартості цих послуг передбачена у 2024 і 2025 роках. Проте на 2025 рік коштів на розробку програмного забезпечення НСЗУ не передбачено.

Для забезпечення сумісності та електронної взаємодії центральної бази даних ЕСОЗ з Єдиним державним демографічним реєстром НСЗУ завершено технічну розробку нового програмного забезпечення та модифіковано існуюче програмне забезпечення з автоматизації процесів верифікації відомостей, що містяться в реєстрах центральної бази даних ЕСОЗ. Станом на 14.01.2025 відбувається їх тестування.

Завершено технічну розробку програмного забезпечення для центральної бази даних ЕСОЗ з метою її сумісності та електронної взаємодії з Єдиним державним реєстром Міністерства внутрішніх справ та іншою інформаційною системою Мінсоцполітики (Єдина інформаційна система соціальної сфери). Однак перехід до повноцінного тестування процесу обміну інформацією з вказаними реєстром і системою стане можливим після завершення розробки програмного забезпечення та проведення налаштування Міністерством внутрішніх справ України та Мінсоцполітики (орієнтовно в І півріччі 2025 року).

Робота стосовно налаштування сумісності та електронної взаємодії центральної бази даних ЕСОЗ з Єдиною державною електронною базою з питань освіти не проводилася через відсутність узгодженої політики для здійснення таких заходів. У 2025 році у НСЗУ відсутнє фінансування на виконання таких робіт.

Рахункова палата контролюватиме виконання рекомендацій (пропозицій) та інформуватиме суспільство про стан їх виконання.

 

Голова Рахункової палати
Ольга ПІЩАНСЬКА