В умовах війни у I кварталі 2023 року, за рахунок виключно внутрішніх джерел надходжень, 61% видатків державного бюджету спрямували на обороноздатність і безпеку України. Про це заявив т.в.п. Голови Рахункової палати Андрій Майснер, презентуючи Висновок про результати аналізу виконання закону про державний бюджет на 2023 рік у I кварталі.
Він зазначив, що доходи загального фонду держбюджету перевищили плановий показник на I квартал 2023 року на 141 млрд грн, або 57%. Перевиконання плану доходів вдалось досягти насамперед за рахунок грантів від Світового банку на бюджетну підтримку, які не планувалися. Йдеться про 134 млрд грн, що становило 25% усіх доходів державного бюджету.
Андрій Майснер зауважив, що без урахування грантів перевиконання плану доходів загального фонду у I кварталі становило 7 млрд грн, або 3%.
Т.в.п. Голови Рахункової палати поінформував, що від розміщення облігацій внутрішньої державної позики у I кварталі отримали 138 млрд грн, або 100% плану. “При цьому Національний банк, на відміну від першого кварталу попереднього року, не купував військових облігацій, що безумовно є позитивом”, – додав Андрій Майснер.
Від зовнішніх кредиторів до загального фонду державного бюджету надійшло 266 млрд грн, що на 78 млрд грн, або 23% менше плану на звітний період, зокрема: 177 млрд грн – макрофінансова допомога ЄС; 64 млрд грн – кредит Уряду Канади; 24 млрд грн – позики Світового банку.
Коментуючи ситуацію з видатками загального фонду державного бюджету, Т.в.п. Голови Рахункової палати зазначив, що вони проведені менше плану майже на 80 млрд грн, або на 11%.
“В умовах російської військової агресії проти України і продовження воєнного стану 61% видатків спрямували на заходи, пов’язані з обороноздатністю і безпекою держави (389 млрд грн). Здійснення цих видатків повністю забезпечено за рахунок внутрішніх джерел надходжень (доходи без урахування грантів, кошти від внутрішніх запозичень, повернення кредитів і приватизація державного майна)”, – підкреслив Андрій Майснер.
Водночас не розпочато проведення видатків за п’ятьма бюджетними програмами на надання субвенцій місцевим бюджетам на реалізацію інвестиційних проєктів за рахунок кредитів (позик), що залучаються державою до спеціального фонду державного бюджету на суму 4,1 млрд грн.
Як приклад, не проведені видатки за трьома бюджетними програмами Мініфраструктури, що, за інформацією Мінфіну, спричинено, зокрема, необхідністю внесення змін до нормативно-правових актів та договорів, пов’язаних із реалізацією проєктів, у зв’язку із реорганізацією Мінрегіону і передачею бюджетних призначень Мінінфраструктури.
Що стосується ситуації з державним і гарантованим державою боргом, то витрати на його погашення й обслуговування, порівняно з відповідним періодом попереднього року, зменшилися на 11% і становили 124 млрд грн, або 15% усіх витрат державного бюджету.