У Верховній Раді розглянули два звіти Рахункової палати щодо аудитів лісового господарства

10.06.2024 16:55

Два звіти Рахункової палати, за матеріалами аудитів щодо лісового господарства розглянув 10 червня Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.

Зокрема, Звіт про результати аудиту ефективності виконання повноважень державними органами в частині забезпечення контролю своєчасності, повноти нарахування та сплати податків та інших надходжень до державного бюджету суб’єктами господарювання у сфері лісового господарства представила Голова Рахункової палати Ольга Піщанська. Вона нагадала, що за результатами аудиту діяльності 10 о6’єктів за 2020-2021 роки було встановлено, що загалом лісогосподарські підприємства працювали стабільно. Водночас було виявлено низку недоліків: відсутність повної інформації про ліси в Україні, відсутність у Державної податкової служби даних щодо кількості суб’єктів господарювання у сфері лісового господарства та інше. Зокрема, як встановив аудит, з донарахованих 369,4 млн грн сум грошових зобов’язань з податків та інших надходжень за результатами документальних перевірок до державного бюджету надійшла лише кожна третя гривня (130,4 млн грн).

«Рахункова палата для усунення цих недоліків загалом надала об’єктам контролю 21 рекомендацію. Передбачається, що їх виконання дасть змогу удосконалити окремі нормативно-правові акти, зокрема Податковий кодекс України, в частині здійснення розрахунку рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, який на сьогодні не прив’язаний до реальної ринкової вартості. Врахування класу деревини за Європейськими стандартами класифікації, за якими сьогодні працює лісова промисловість, під час оподаткування лісоматеріалів сприятиме збільшенню обсягів нарахувань рентної плати  та її надходжень до державного і місцевих бюджетів», – також наголосила Ольга Піщанська.

Загалом наразі з наданих Рахунковою палатою 21 рекомендації виконано лише 13.

Під час засідання представники Державного агентства лісових ресурсів України  прозвітували, зокрема, про удосконалення системи видачі лісорубних квитків та сертифікатів походження лісоматеріалів. Наразі, за їхніми словами, впроваджується електронна система видачі таких документів та розробляються зміни до законодавства, що забезпечать кращий облік використання деревини.

Також під час засідання заступник Голови Рахункової палати Сергій Ключка представив результати Звіту щодо результатів аудиту ефективності використання бюджетних коштів, спрямованих на ведення лісового і мисливського господарства, охорону і захист лісів у лісовому фонді України. Аудит охоплює період з 2020 по І квартал 2023 року та дев’ять об’єктів контролю.

За словами заступника Голови Рахункової палати, суттєвих фактів неефективного використання коштів державного бюджету в рамках цього аудиту не було встановлено, адже з майже 2 млрд грн охоплених аудитом, 90% витрат фактично становили видатки на оплату праці. Однак, попри наявність позитивних тенденцій, пов’язаних з розпочатою у 2022 році реформою галузі, здійснювалася неналежна робота з відшкодування завданих незаконними рубками збитків та був недостатнім контроль за обліком активів.

За результатами цього аудиту Рахункова палата надала об’єктам контролю 20 рекомендацій, спрямованих на посилення заходів з запобігання незаконним рубкам та пожежам, посилення відповідальності за правопорушення у сфері лісокористування та протидії незаконному обігу деревини, удосконалення механізмів управління об’єктами державної власності в лісовій галузі та здійснення інвентаризації активів і зобов’язань ДП «Ліси України».

«На сьогодні виконання рекомендацій знаходиться на різних стадіях реалізації, деякі рекомендації виконані, більшість перебуває у процесі виконання, інші ще потребують проведення значної роботи та додаткового фінансування, зокрема: виконано 2 рекомендації; розпочато впровадження 13 рекомендацій; не розпочато впровадження 5 рекомендацій», – зазначив Сергій Ключка.

 

У процесі обговорення звітів народні депутати цікавилися питанням інвентаризації лісів, так як серед Рекомендацій Рахункової палати було і це питання. Комітет у підсумку рекомендував Кабінету Міністрів України вже зараз забезпечити фінансування робіт щодо проведення моніторингу лісів, ведення державного лісового кадастру, здійснення обліку лісів та проведення національної інвентаризації лісів України. Також ДП «Ліси України» рекомендовано здійснити суцільну інвентаризацію активів та зобов’язань. Комітет також визначив, щоб до жовтня поточного року Рахункова палата інформувала Комітет про поточний стан виконання об’єктами контролю як рекомендацій Рахункової палати за цими Звітами так і рішення Комітету з даних питань.

Обидва звіти Рахункової палати Комітет взяв до відома.