Рахункова палата затвердила звіт щодо закупівель безпілотних систем у 2022-2023 рр.

30.08.2024 15:34

Рахункова палата затвердила Звіт за результатами аудиту відповідності на тему «Здійснення оборонних закупівель безпілотних систем Адміністрацією Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України». Цей Звіт містить інформацію з  обмеженим доступом,  а отже, Рахункова палата не може повідомити весь перелік отриманих у результаті аудиту фактів.

Безпілотні системи є невіддільною частиною сучасних військових операцій та одним із найважливіших факторів ефективного захисту України. Їх використання значно посилює потенціал війська та можливість збереження життя воїнів. Відповідно, питання закупівель цих систем має значний вплив на національну безпеку.

Аудитори Рахункової палати досліджували, чи відповідає процес закупівель безпілотних систем для потреб оборони у 2022 - 2023 роках та І кварталі 2024 року  нормативно-правовим актам.  Власне аудит тривав з листопада 2023 року до 27 серпня 2024 року. Відповідальний за контрольний захід – член Рахункової палати Геннадій Пліс.

Встановлено, що з виділених на закупівлю безпілотних систем коштів  використано з порушенням нормативно-правових актів 3,36 млрд грн, у тому числі з недотриманням власних розпорядчих документів – 0,5 млрд грн.  

Однією з причин такої ситуації є недосконалість нормативно-правових актів щодо діяльності Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та Департаменту забезпечення Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України у сфері закупівель. Донедавна ці документи взагалі не передбачали можливості здійснення закупівлі безпілотних систем.

Законодавчі підстави для закупівель безпілотних систем  з’явилися лише в 2024 році, однак ці акти не містили вимог щодо належного обґрунтування тактико-технічних характеристик безпілотних систем, кількості, якості, комплектності, термінів і умов постачання. Аудитори відзначають, що процес звітування про придбання та використання безпілотних систем взагалі не був регламентований.

Загалом у процесі аудиту встановлено, що закупівля безпілотних систем за «прямими» договорами, тобто без конкурентних процедур і можливості замовника перевіряти складові витрат постачальника, разом з ціноутворенням відповідно до висновків судових експертів, створювали ризик закупівель безпілотних систем за завищеною вартістю. Без додаткових судових експертиз таку закупівлю скасувати неможливо. 

Також виявлено, що невиправдано тривалий процес підписання Адміністрацією та Міністерством оборони України спільних наказів і затвердження актів прийняття-передання безпілотних систем був причиною потрапляння до пункту призначення окремих  таких систем лише через пів року від часу їх встановлення на облік.  

В аудиті наголошується й на тому, що системні недоліки в діяльності Держспецзв’язку значною мірою обумовлені неналежним внутрішнім контролем. 

Відповідно, за підсумком проведеного аудиту Рахункова палата надала рекомендації, що стосуються:

-  необхідності вдосконалення нормативних-правових актів щодо закупівлі безпілотних систем;

- врегулювання питання контролю за ціноутворенням при здійсненні оборонних закупівель безпілотних систем;

- налагодження ефективної взаємодії між складовими сектору безпеки і оборони України з метою скорочення терміну приймання-передачі безпілотних систем та доставлення їх для виконання завдань.

«Виконання об’єктами контролю рекомендацій Рахункової палати вдосконалить законодавство щодо закупівлі безпілотних систем, мінімізує ризик завищення ціни на безпілотники й має прискорити передачу  таких систем на фронт. Також хочу підкреслити, що в процесі здійснення цього аудиту було усунено завищення вартості закупівель безпілотників на 3,34 млрд грн»,- повідомив Геннадій Пліс.

Зауважимо, на засідання були запрошені такі представники об’єктів контролю: Голова Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Юрій Мироненко, т. в. о. директора Фінансово-економічного департаменту – головного бухгалтера Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Анна Бей та начальник Департаменту забезпечення Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Сергій Перникоза. Вони подякували аудиторам за співпрацю та зазначили, що окремі надані рекомендації уже виконано, а інші – перебувають на стадії виконання.

 

Враховуючи, що розголошення відомостей, які містяться у матеріалах аудиту, може завдати шкоди національній безпеці України, Звіт не буде оприлюднений на сайті Рахункової палати.

Матеріали аудиту будуть надіслані Президентові України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, Раді національної безпеки і оборони України та об’єктам контролю для відповідного реагування.