«Принесе максимальний ефект для держави»: Ольга Піщанська про застосування секторного аналізу у процесі планування роботи Рахункової палати

05.09.2024 17:51

Рахункова палата в процесі переходу на Міжнародні стандарти вищих органів аудиту (ISSAI) удосконалює підходи до здійснення секторного аналізу, що є, зокрема, й частиною процесу планування роботи інституції. Про це йшлося 5 вересня під час круглого столу, що стосувався секторного аналізу та обміну інформацією, який відбувся за сприяння проєкту «Зміцнення потенціалу зовнішнього аудиту відповідно до міжнародних стандартів» (EU4ACU). У дискусії взяли участь фахівці Рахункової палати, Державної аудиторської служби України та внутрішні аудитори різних органів виконавчої влади.

Секторний аналіз – це фактично механізм впровадження ризик-орієнтованого підходу в планування, мета якого – встановлення реального стану справ у кожній сфері, що охоплює один чи кілька напрямів діяльності Рахункової палати. Секторний аналіз включає ідентифікацію та оцінку ризиків, а також формування пропозицій щодо можливих тем контрольних заходів.

«Ми у Рахунковій палаті наразі перебуваємо на завершальній стадії удосконалення процесу проведення секторного аналізу. Раніше наші аудитори також планували майбутні заходи на основі моніторингу й аналізу інформації, але з цього року ми використовуємо саме ризик-орієнтований підхід, пріоритезацію у процесі планування, щоб отримати оптимальні рішення щодо вибору майбутніх аудитів. Таким чином ми зможемо, використовуючи мінімальні ресурси, отримати максимальний ефект для держави», –  йшлося у  виступі Голови Рахункової палати Ольги Піщанської.

Голова Рахункової палати також висловила думку щодо таких можливих напрямів співпраці між органами влади, як обмін інформацією, адже у процесі здійснення секторного аналізу Рахунковій палаті доводиться обробляти великі масиви даних, частиною яких володіють інші органи влади в межах їхньої компетенції.

Під час круглого столу аудитори Рахункової палати презентували приклади двох аналізів: щодо сфери освіти та сфери охорони правопорядку. Надалі у робочих групах учасники дискутували щодо цих підходів.

Сьогоднішній сьомий круглий стіл щодо співпраці аудиторів є завершальним у межах проєкту EU4ACU, який розпочатий  у вересні 2020 року та завершується наприкінці вересня 2024-го. Зусилля EU4ACU були спрямовані на зміцнення інституційного потенціалу Рахункової палати для проведення зовнішнього аудиту відповідно до стандартів ISSAI та розроблення Рахунковою палатою методологічних документів на основі принципів і стандартів INTOSAI, а також їх використання у щоденній роботі.